Kluczowe informacje
Tytuł przelewu powinien odpowiadać jego celowi.
Śmieszne tytułu przelewów (zwłaszcza wskazujące na opłaty za działania nielegalne) mogą zainteresować pracowników banku.
Tytuł przelewu może być istotny na przykład w przypadku darowizny.
Czy tytuł przelewu jest ważny?
Choć większość osób nie zwraca na niego uwagi, tytuł przelewu ma tak naprawdę duże znaczenie. Pozwala zidentyfikować, czego konkretnie dotyczy płatność. Jeśli bank uzna przelew za podejrzany, może zablokować płatność i przekazać sprawę do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Tytuł przelewu powinien więc właściwy i zgodny z prawdą. Nie ma tu znaczenia, czy jest to przelew natychmiastowy, zaplanowany z wyprzedzeniem czy tradycyjny.
Największe znaczenie ma on w przypadku szeroko pojętych kwestii rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Płatność powinna być dokładnie opisana, bowiem w innym przypadku może zostać nieprawidłowo zaksięgowana. To samo dotyczy przelewów kierowanych do sądów lub komorników.
Przelewy do kolegów, znajomych czy członków rodziny także powinny być opatrzone poprawnym tytułem. Nie oznacza to jednak, że musisz określać dokładnie w jakim celu wysyłasz przelew. Ważne, aby nie pojawiły się tam takie elementy, które potencjalnie mogłyby wzbudzić wątpliwości banku. Może tak być na przykład, jeśli tytuł wskazuje na płatność za usługi czy substancje nielegalne.
W przypadku omyłkowego wpisania nieprawidłowego tytułu, istnieje możliwość cofnięcia przelewu. Jest to jednak możliwe do momentu, aż pieniądze nie zostaną zaksięgowane u odbiorcy.
Co wpisać w tytule przelewu dla kolegi?
Zastanawiasz się, co wpisać w tytule przelewu dla dziecka lub kolegi? Tytuł powinien być zgodny z prawdą. Oto kilka przykładowych tytułów:
- „Na zakupy”,
- „Za pizzę”,
- „Na prezent”.
Są to bezpieczne tytuły przelewów, które nie będą nieść za sobą żadnych konsekwencji. Niektórzy jednak decydują się na śmieszne tytuły przelewów, które choć są jedynie żartem – nadal mogą wzbudzić pewne wątpliwości u analityków bankowych. W takim wypadku bank może wstrzymać przelew Jeśli podejrzany tytuł przelewu zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego lub Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, nadawca będzie zobowiązany do sprostowania tytułu przelewu. Mogą go również czekać nieprzyjemności, o ile konieczne okaże się złożenie dodatkowych wyjaśnień.
Co wpisać w tytule za mandat?
W celu uniknięcia nieporozumienia, w tytule przelewu za mandat należy podać:
- imię i nazwisko ukaranego,
- serię i numer mandatu.
Przelew za mandat to dedykowany rodzaj przelewu. Znajdziesz go w bankowości internetowej po rozwinięciu zakładki „Przelewy”. Następnie należy wybrać „Przelew podatkowy” lub „Przelew do Urzędu Skarbowego”.
Darowizna – tytuł przelewu
Oto prawidłowe przykłady tytułów przelewów z darowizną:
- „Darowizna dla syna Michała Kowalskiego”,
- „Darowizna dla mamy Jolanty Nowak”.
Jaki tytuł przelewu wpisać, by nie płacić podatku? To nie tytuł decyduje o pojawieniu się konieczności zapłaty podatku, a specyfika danej transakcji. Nawet jeśli w tytule nie będzie informacji o darowiźnie, a kwota przelewu będzie podejrzanie wysoka, może to wzbudzić wątpliwości u analityków bankowych i urzędników urzędu skarbowego.
Niedozwolone znaki w tytule przelewu
W tytule przelewu należy umieszczać wyłącznie litery i cyfry. Nie należy stosować znaków specjalnych, takich jak gwiazdki, hasztagi, procenty czy nawiasy. Banki mogą same blokować możliwość stosowania znaków niedozwolonych. Wówczas wykonanie przelewu z takim tytułem nie jest możliwe.
Przelew z konta firmowego na osobiste – jaki tytuł?
Wykonując przelew z konta firmowego na konto osobiste, należy zastosować odpowiedni tytuł. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczający będzie tytuł „Wynagrodzenie” lub „Wypłata”. Z kolei w przypadku innych form prawnych, takich jak spółki osobowe i kapitałowe – sprawa wygląda nieco inaczej. Pieniądze podmiotów prawa handlowego nie należą do ich udziałowców czy założycieli. Ich wykorzystanie do prywatnych celów jest możliwe w przypadku wynagrodzeń, zapłaty czynszu najmu czy zapłaty faktur. Wówczas tytułu przelewów powinny odpowiadać ich celowi.