Kluczowe informacje
Przelewy wykonane w systemie Elixir mogą być cofnięte, jeśli zostanie to zgłoszone przed najbliższą sesją rozliczeniową. Należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu anulowania operacji.
Cofnięcie przelewów natychmiastowych, takich jak BLIK, nie jest możliwe, ponieważ środki trafiają do odbiorcy w ciągu kilku sekund. W takich przypadkach odzyskanie pieniędzy zależy od współpracy z odbiorcą.
Jeśli przelew nie może zostać cofnięty, można dochodzić zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. W razie potrzeby możliwe jest wystąpienie na drogę sądową.
Ważne jest dokładne sprawdzanie danych odbiorcy oraz ustawianie limitów płatności, co zmniejsza ryzyko pomyłek i oszustw.
Wykonywanie przelewów wyłącznie z własnego urządzenia oraz unikanie pośpiechu pomaga uniknąć problemów związanych z błędnymi przelewami.
Czy da się cofnąć przelew?
Czy da się cofnąć przelew? W niektórych przypadkach cofnięcie przelewu jest możliwe. Taka opcja dotyczy przelewów wykonanych w trybie Elixir. Obecnie większość z nas korzysta z tego systemu. Warunkiem cofnięcia przelewu jest zorientowanie się odpowiednio wcześnie, że doszło do pomyłki. W ciągu dnia występują trzy sesje Elixir, a ich godziny są uzależnione od banku. Aby anulowanie przelewu było możliwe, należy cofnąć go na co najmniej kilkanaście minut przed najbliższą sesją Elixir. Cofnięcie przelewu jest możliwe niezależnie od tego, czy jest on dedykowany mamie, koleżance, US czy ZUS. Może być wykonany z konta osobistego lub rachunku firmowego.
W niektórych przypadkach bank może postarać się anulować przelew nawet gdy wyjdzie już z banku. Wówczas zwraca się o pomoc do Krajowej Izby Rozliczeniowej, która zajmuje się nadzorem systemu Elixir. Jest to jednak stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Jak cofnąć przelew?
Aby cofnąć przelew, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem, np. poprzez infolinię lub wizytę w oddziale. Następnie wystarczy poinformować o chęci anulowania przelewu. Jeśli będzie to możliwe, konsultant anuluje przelew, jednocześnie prosząc o złożenie pisemnej dyspozycji anulowania przelewu.
W przypadku przelewu zaplanowanego z datą przyszłą, jego anulowanie jest możliwe z poziomu bankowości internetowej. Zgodnie z nowelizacją Ustawy o usługach płatniczych z 2018 roku, bank jest zobowiązany do podjęcia stosownych działań celem odzyskania środków przez płatnika.
Czy można cofnąć BLIK?
Czy da się cofnąć BLIK? Choć cofnięcie przelewu jest możliwe wtedy, gdy nie został on jeszcze zaksięgowany, w przypadku transakcji natychmiastowych, takich jak BLIK, taka opcja niestety nie wchodzi w grę. Bank nie ponosi odpowiedzialności za błędny przelew. W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem pieniądze pojawiają się u odbiorcy niemalże natychmiastowo.
Co więcej, wszelkie dane są zaszyfrowane z pomocą technik kryptograficznych, przez co powiązanie przetwarzanych systemowo transakcji z konkretnymi osobami nie jest możliwe. To ogromna wada BLIK-a. Z tego też względu całkowite zrezygnowanie z tradycyjnych przelewów na rzecz natychmiastowych płatności nie jest do końca najlepszym wyborem. Podobnie wygląda to w przypadku innych szybkich płatności, takich jak PayPal, Blue Cash czy przelew natychmiastowy.
Odzyskanie pieniędzy z błędnie wykonanego przelewu BLIK jest naprawdę trudne i możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Nadawca może skontaktować się z odbiorcą przelewu i spróbować załatwić sprawę polubownie, jednak ten nie zawsze musi tego chcieć, choć ma taki obowiązek. Przed wygenerowaniem kodu BLIK zawsze należy upewnić się, czy podane dane są prawidłowe.
Jak dochodzić zwrotu pieniędzy?
Wiesz już, czy można cofnąć przelew i jak cofnąć BLIK-a. Co jednak w sytuacji, gdy jego anulowanie nie będzie już możliwe, a Ty będziesz chciał odzyskać nieprawidłowo przelane środki? Jak wskazuje art. 405 Kodeksu cywilnego, w przypadku bezpodstawnego wzbogacenia się, korzyści majątkowe powinny zostać zwrócone w naturze lub, jeśli jest to niemożliwe, powinna zostać zwrócona ich równowartość.
Jeśli jednak osoba, która otrzymała omyłkowo przelew nie chce zwrócić środków, bank może przekazać jej dane nadawcy. W tej sytuacji możliwe będzie wystąpienie do sądu z powództwem o bezpodstawne wzbogacenie. Bank jest wówczas zwolniony z tajemnicy bankowej. Choć odzyskanie środków może trwać długo, jest naprawdę realne. Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy padłeś ofiarą oszustwa, a poszkodowanych jest więcej.
Jak minimalizować ryzyko błędnych przelewów?
Skoro cofnięcie przelewu nie zawsze jest możliwe, warto stosować się do poniższych wskazówek, które pozwolą zminimalizować ryzyko wykonania błędnego przelewu.
- Sprawdzaj dwukrotnie poprawność danych. Dotyczy to zarówno danych osobowych, jak i kwoty. To właśnie przez pośpiech najczęściej dochodzi do tego rodzaju pomyłek. Sprawdzenie wszystkich informacji pozwoli wyłapać ewentualne błędy.
- Określ limit płatności. Limit płatności to przydatna funkcja, która pozwoli nie tylko uniknąć omyłkowego przelewu na dużą kwotę, ale również oszustwa finansowego.
- Wykonuj przelewy wyłącznie z własnego komputera. Unikając wysyłania przelewów z cudzych urządzeń uchronisz się przed ewentualnymi oszustwami, jednocześnie unikniesz pośpiechu i pomyłek.