Tylko rzetelne informacje
Zapisz na później

Doradca kredytowy i finansowy – czy warto korzystać z ich usług?

Szymon Machniewski Autor: Szymon Machniewski
29.04.2024
Przeczytasz w 6 min.
0 kom.
Zapisz na później

Korzystanie z produktów finansowych powinno być przemyślane. Jeśli podejmiesz pochopnie decyzje, być może poniesiesz wyższe koszty, wybierzesz niekorzystne produkty, a nawet – staniesz się ofiarą oszustwa. Co zrobić, aby do tego nie doszło? Skorzystaj z pomocy ekspertów. Doradcy kredytowi i finansowi pomogą Ci w podjęciu decyzji. Czym się różnią? Czy musisz płacić za korzystanie z ich usług?

Doradca kredytowy i finansowy – czy warto korzystać z ich usług

Kim jest doradca finansowy?

Zadaniem takiego specjalisty jest udzielenie pomocy klientom w podjęciu optymalnej dla nich decyzji dotyczącej kredytów, pożyczek, ubezpieczeń czy innych produktów finansowych. Doradca nie może być związany z żadną instytucją finansową. Ma przekazywać wiedzę, a nie promować wyłącznie określone oferty z uwagi na najwyższą prowizję od danej firmy. Zgodnie z Europejską Federacją Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych (FECIF) to specjalista, którego celem działań jest ochrona majątku klienta, zapewnienie mu płynności finansowej i bezpieczeństwa poprzez zaproponowanie odpowiednich produktów finansowych na podstawie analizy jego potrzeb. Doradca finansowy ma szersze kompetencje niż doradca kredytowy. 

Kto może zostać doradcą finansowym?

Wiesz już, czym zajmuje się doradca finansowy, a kto może wykonywać taką profesję? Przepisy nie nakładają konieczności posiadania wyższego, kierunkowego wykształcenia. Wystarczy, że masz ukończoną szkołę średnią. W praktyce zdecydowana większość pracujących w tym zawodzie ma wykształcenie kierunkowe z zakresu bankowości, prawa czy finansów. Doradcy muszą się nieustannie rozwijać, aktualizować wiedzę z zakresu podatków i przepisów prawa. Specjalista powinien być na bieżąco z ofertami banków i innych instytucji, a te regularnie się zmieniają. Nie może mieć także problemów w kontaktach interpersonalnych i powinien dawać klientom poczucie wiarygodności. Musi umieć myśleć analitycznie, mieć dobą pamięć i prezencję. Są i tacy doradcy finansowi, którzy głównie działają online.

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Zdecydowanie tak, ale tylko wtedy, jeśli kontakt do doradcy zdobędziesz z polecenia, albo jesteś w stanie zweryfikować jego wiarygodność. Możesz spędzić mnóstwo czasu na analizowaniu danej branży i konkretnych ofert, a i tak nie będziesz ich znać tak dobrze jak doradca finansowy. Dobry specjalista może Ci zaproponować produkty finansowe, do których Tobie nie udało się w ogóle dotrzeć. Wyjaśni, czym się różnią i dlaczego warto postawić akurat na te konkretne. Dzięki niemu możesz oszczędzić czas i pieniądze. Wybierzesz ofertę, która najbardziej się opłaca – kredyty gotówkowe, polisy i inne produkty. Ile płaci się za usługi doradcy finansowego? 

Ile kosztuje doradca finansowy?

Często klient nie płaci za jego usługi. Doradca otrzymuje prowizję od produktów, które zostaną sprzedane za jego pośrednictwem. Są i tacy specjaliści, którzy są ekspertami w określonej, wąskiej tematyce i pobierają opłatę w wysokości, np. 100-200 zł za godzinę konsultacji. Działa tak wielu doradców finansowych, którzy pomagają w pozyskiwaniu dofinansowań – nie tylko tych z Unii Europejskiej, ale również urzędów pracy. Ich wiedza zwiększa szansę na pozyskanie tych środków i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów. Czasami znaczenie mają szczegóły, z których nie możesz sobie zdawać sprawy bez doświadczenia w branży. Doradcy mogą również pobierać wynagrodzenie za szczegółową pomoc w wypełnieniu wniosku czy zgromadzeniu wymaganych dokumentów.

Z usług doradców finansowych korzystają również firmy, w tym mali i średni przedsiębiorcy. Doradca finansowy może pomóc nie tylko w zdobyciu dodatkowego finansowania działalności, ale również w wyborze odpowiedniego konta firmowego, a nawet w znalezieniu najlepszej oferty terminala płatniczego.

Ile zarabia doradca finansowy?

Tacy specjaliści mogą bardzo dobrze zarabiać, o ile mają wyrobioną renomę i wielu klientów. Dotarcie do momentu, w którym zainteresowani będą docierać z polecenia, wymaga czasu. Według badania przeprowadzonego przez portal wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku specjalisty wynosi 5570 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów to 6420 zł. 

Co ciekawe, z badania wynika, że branży dominują kobiety, które stanowią aż 78% specjalistów.

Kim jest doradca kredytowy? 

Taki ekspert specjalizuje się w doradzaniu ofert kredytów bankowych. Pomaga w wyborze najlepszego zobowiązania dla klienta. Powinien być ekspertem niezależnym, niezwiązanym z żadnym bankiem. Jego zadaniem jest przeanalizowanie potrzeb klienta, ocena jego możliwości i na tej podstawie wybór oferty, o którą będzie się ubiegać. Ten specjalista zna poszczególne rodzaje kredytów, potrafi dopasować odpowiednią propozycję do wymagań klienta. Nie jest to doradca bankowy – specjalista, z którym rozmawiasz w banku, bierze pod uwagę wyłącznie oferty danej instytucji. Doradca kredytowy analizuje natomiast wszystkie propozycje dostępne na rynku. 

W tej branży możliwe są różne specjalizacje. Może to być, np. doradca kredytowy dla firm, który skupia się na produktach przeznaczonych dla przedsiębiorców i pomaga pozyskiwać kredyty dla firm. Praca takiego specjalisty wymaga ciągłego monitorowania zmian w ofertach. Tymczasem w Polsce działa 30 banków komercyjnych, 5 banków hipotecznych, 498 banków spółdzielczych, 35 oddziałów instytucji kredytowych i banków zagranicznych. Oczywiście nie jest możliwa znajomość wszystkich ofert. Przeważnie doradcy skupiają się na propozycjach banków komercyjnych. 

Do zadań doradcy kredytowego należą:

  • Analiza zdolności kredytowej klienta – aby wniosek o zobowiązanie trafił tam, gdzie możliwe jest uzyskanie środków.
  • Analiza ofert – pokazanie, która propozycja banku jest najlepsza dla klienta i dlaczego.
  • Przygotowanie dokumentów wymaganych przez bank i ich ewentualne uzupełnianie. 
  • Negocjowanie z bankiem.

Dużą zaletą doradcy kredytowego są doświadczenia wynikające z dotychczas wnioskowanych kredytów. Wiedzą, czego mogą się spodziewać po poszczególnych bankach, gdzie mają pole do negocjacji. Z tego względu doradca kredytu hipotecznego, lub innego zobowiązania, umożliwia Ci dotarcie do najlepszych ofert. 

Ile kosztują usługi doradcy kredytowego?

W Polsce taki specjalista w praktyce zazwyczaj odgrywa rolę pośrednika kredytowego. Czy doradca kredytowy jest płatny? Zazwyczaj jego usługi są dla klientów darmowe, a wynagrodzenie otrzymuje dopiero od banków jako prowizję od wysokości przyznanego kredytu. Niektórzy specjaliści proponują nie tylko produkty bankowe. Jeśli klient nie ma szans na kredyt, w grę wchodzą, np. pożyczki ratalne. Niemniej, w większości przypadków wynagrodzeniem doradcy jest prowizja wypłacona przez bank lub firmę pożyczkową.

Czy warto korzystać z doradcy kredytowego?

Zdecydowanie tak. Analiza wszystkich ofert wymaga poświęcenia mnóstwo czasu i zapoznania się ze szczegółami. Możesz trafić na świetną promocję, ale ze szczegółów dowiesz się o dodatkowych wymaganiach, które sprawiają, że wcale nie jest taka dobra. Doradca kredytowy nie tylko znajdzie najlepszą ofertę, ale też przygotuje wnioski, złoży dokumenty i będzie negocjować warunki. Możesz na tym zaoszczędzić mnóstwo czasu, nie pomijając przy tym najkorzystniejszej oferty. Nie warto jednak podchodzić bezrefleksyjnie do współpracy z doradcą kredytowym bądź finansowym. Czasami dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług kilku takich specjalistów, aby mieć pewność że nie zostaniemy „naciągnięci” na większe zobowiązanie, niż to konieczne.

Ile zarabia doradca kredytowy?

Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków brutto takich specjalistów wynosi 5530 zł. Zawód ten w większości wykonują kobiety – jak podaje ten serwis, stanowią aż 76% specjalistów w branży. Ekspert z doświadczeniem, który pracuje na własną rękę i jest ceniony na rynku może zarabiać wielokrotność tej kwoty. To branża, która daje ogromny potencjał wysokich zarobków.

Oceń artykuł
5 (1 ocen)
Twoja opinia jest dla nas najważniejsza. Wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek, aby oddać głos.
Kilka słów o autorze
Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
redaktor
Od 2008 roku jestem związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeniowej i gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.
Zobacz artykuły tego autora
Dodaj komentarz jako pierwszy!
×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!