Tylko rzetelne informacje
Zapisz na później

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Kredyt gotówkowy może być rozwiązaniem dla Ciebie

Szymon Machniewski Autor: Szymon Machniewski
Avatar photo Redaktor: Bartek Węglewski
31.03.2025
| Aktualizacja: 17.04.2025
Przeczytasz w 6 min.
0 kom.
Zapisz na później
jednoosobową działalność gospodarczą Kredyt gotówkowy

Kluczowe informacje

  • Prowadząc jednoosobową działalność gospodarcza możesz wziąć kredyt gotówkowy zarówno na firmę, jak i jako zwykły konsument.

  • Biorąc kredyt na firmę musisz spełnić warunki dotyczące stażu prowadzenia działalności i jej dochodów.

  • Jeśli weźmiesz kredyt gotówkowy jako konsument, nie będziesz mógł uwzględnić odsetek czy prowizji jako kosztów uzyskania przychodu.

  • Porównanie ofert różnych banków, szczególnie pod kątem RRSO i warunków przyznania kredytu, jest kluczowe, aby uniknąć nadmiernych kosztów zobowiązania.

Jesteś jedną z ponad 2 mln osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce? Zarobki z tego źródła mogą być podstawą do uzyskania kredytu gotówkowego, którym możesz sfinansować zakup materiałów, sprzętu czy wykorzystać na inne cele. Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać takie zobowiązanie? Sprawdź warunki kredytów gotówkowych dla firm.

Kredyt gotówkowy przy jednoosobowej działalności gospodarczej – czy to możliwe?

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie. Co prawda dużą zaletą zaciągnięcia zobowiązania na firmę jest możliwość uwzględniania odsetek czy prowizji w kosztach uzyskania przychodów, co pomniejsza wysokość płaconego podatku. Takiej opcji nie masz, jeśli zaciągasz kredyt gotówkowy jako konsument. Jednak ubieganie się o pożyczkę na firmę ma jedną dużą wadę – banki stawiają duże wymagania pod względem stażu prowadzenia działalności gospodarczej i jej kondycji finansowej. Poza tym w tym przypadku bank nie weźmie pod uwagę Twoich dochodów osiąganych z innych źródeł niż firma lub pozyskiwanych wcześniej, np. z tytułu umowy o pracę. Co więcej, kredyt firmowy można przeznaczyć wyłącznie na cele związanie z działalnością przedsiębiorstwa. Z celu wnioskowania o kredyt gotówkowy nie będziesz musiał się tłumaczyć

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego będąc jednocześnie przedsiębiorca jest możliwe, ale nie zawsze się opłaca. Jeśli chociaż część środków planujesz wydać na cele związane z prowadzeniem działalności, bardziej opłacalne może być wzięcie kredytu firmowego. Oczywiście o ile spełniasz wymagania banku.

Kredyt gotówkowy na rozwój firmy

Kredyty i pożyczki gotówkowe można z reguły przeznaczyć na dowolny cel, również na cele firmowe. Często, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności, banki są niechętnie do udzielania przedsiębiorcom dedykowanych kredytów firmowych. Sytuacja jest inna w przypadku kredytów gotówkowych. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na rozwój biznesu, kredyt gotówkowy jest jedną z dostępnych opcji. Oczywiście, wciąż będziesz musiał spłacić zobowiązanie, co może być trudne o ile firma nie przyniesie oczekiwanych dochodów. Dlatego przed podpisaniem umowy musisz dokładnie rozważyć, czy będziesz w stanie spłacić kredyt.

Jak długo trzeba prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, aby uzyskać kredyt na firmę?

Oczekiwania w tym zakresie są większe niż w przypadku zatrudnionych na umowę o pracę. Natomiast każdy bank stawia inne wymagania. Może mieć różną ofertę dla klientów, którzy mają w nim konto osobiste i dla tych, którzy dopiero myślą o skorzystaniu z jego produktów.  

Nazwa bankuMinimalny okres prowadzenia działalności
Bank Millennium12 miesięcy lub 6 miesięcy, jeśli jesteś klientem banku i masz w nim rachunek firmowy
Credit AgricoleW niektórych branżach nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności
mBank24 miesiące i 2 pełne okresy rozliczeniowe
Santander Bank Polska24 miesiące

Oczywiście, sam staż prowadzenia działalności to nie wszystko. Bank przeprowadzi analizę wniosku – musi ocenić, czy Twoją firmę stać na spłacanie takiego zobowiązania. Poza tym musisz dostarczyć niezbędną dokumentację. Jaką? 

Kredyt dla JDG – jakie musisz spełnić warunki?

Bank szczegółowo analizuje każdy otrzymany wniosek. Musi sprawdzić, czy Twoja firma jest na tyle wiarygodna, że może Ci przyznać zobowiązanie. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Okres prowadzenia działalności – przeważnie banki oczekują, że firma istnieje co najmniej 12 miesięcy. Warunki się zmieniają, jeśli to oferta dla klienta, który ma już inne produkty w danej instytucji, szczególnie konto firmowe i osobiste. Niektóre banki mają specjalną ofertę dla wybranych odbiorców. Przykładowo, Credit Agricole proponuje kredyt dla profesjonalistów. Na zobowiązanie od pierwszego dnia prowadzenia firmy możesz liczyć jako notariusz, komornik, stomatolog czy lekarz.
  • Zdolność kredytowa – bank sprawdzi dokumenty finansowe Twojej firmy, deklaracje podatkowe, przeanalizuje obciążenia i wpływy na konto. Jeśli osiągasz stratę albo oceni, że dochód z działalności jest zbyt niski, odmówi Ci przyznania kredytu. 
  • Brak zaległości wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego – musisz mieć dokumenty, które to potwierdzają.
  • Forma rozliczenia prowadzonej działalności – jeśli to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, o kredyt będzie trudniej niż przy zasadach ogólnych czy podatku linkowym. W tym przypadku nie masz możliwości odliczenia kosztów. Podatek płacisz od osiągniętych przychodów, zatem bank nie wie, czy osiągasz zysk. Uzyskanie kredytu jest możliwe, ale będzie to trudniejsze. Banki różnie szacują zdolność kredytową w takim przypadku. Niektóre za dochód uznają tylko część przychodu, np. 20%. Inne uzależniają zdolność od płaconej stawki podatku. Czyli większą kwotę uzyska ten, kto płaci 17% od tego, kto odprowadza 2% daniny. 

Wymagane dokumenty są również uzależnione od formy opodatkowania działalności. Poniższa tabela prezentuje, jak to wygląda. Najczęściej oczekiwania będą właśnie takie.

Forma opodatkowania działalnościWymagane dokumenty
Książka przychodów i rozchodów (KPiR)PIT-36/36L wraz z PIT/B za pełny rok obrotowyKPiR za ubiegły rok podatkowyPodsumowanie KPiR od początku danego roku do poprzedniego miesiącaEwidencja środków trwałych wraz z tabelami amortyzacyjnymi


RyczałtPIT-28 za ubiegły rokEwidencja przychodów do początku roku
Karta podatkowaDecyzja o wymiarze podatku za ubiegły i bieżący rok. Oświadczenie o wynikach finansowych firmy

Jednak i pod tym kątem wymagania banków mogą się różnić. Niemal zawsze ulgowo traktowani są klienci, którzy korzystają już z innych produktów danej instytucji. 

Dokumenty do kredytu gotówkowego w przypadku prowadzenia JDG

Ostateczną listę wszystkich niezbędnych załączników uzyskasz od banku, w którym chcesz otrzymać kredyt. Przeważnie są one następujące:

  • potwierdzenie uzyskania numerów NIP i REGON,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • zaświadczenia z ZUS-u i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami,
  • deklaracja podatkowa PIT za przynajmniej jeden okres rozliczeniowy,
  • książka przychodów i rozchodów,
  • wyciąg z rachunku bankowego – wymagany wtedy, gdy nie masz konta w danym banku.

Po zgromadzeniu dokumentów, złóż wniosek i czekaj na decyzję. Od czego ona zależy?

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej – w jakim banku?

Jeśli chcesz wybrać najlepszą ofertę, możesz skorzystać z naszego rankingu kredytów firmowych. Weź pod uwagę, czy dana instytucja może przyznać oczekiwaną kwotę i zaoferować zadowalający okres spłaty. Wyklucz te oferty, gdzie i tak nie spełniasz wymagań choćby ze względu na zbyt krótki okres prowadzenia działalności.

Wybierając kredyt gotówkowy dla firm, nigdy nie podejmuj decyzji po zobaczeniu jednej oferty. Sprawdź i porównaj co najmniej kilka. Analizuj zobowiązania na taką samą kwotę i identyczny okres spłaty i zwróć uwagę na RRSO. W przeciwnym wypadku możesz przepłacić, a różnice pod względem całkowitego kosztu zobowiązania mogą być duże.

Oceń artykuł
Oceń
Twoja opinia jest dla nas najważniejsza. Wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek, aby oddać głos.
Kilka słów o autorze
Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
redaktor
Od 2008 roku jestem związany z prowadzeniem biznesu. Tworzę content o tematyce finansowej, ubezpieczeniowej i gospodarczej. Prywatnie miłośnik podróżowania i piłki nożnej.
Zobacz artykuły tego autora
Dodaj komentarz jako pierwszy!

×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!