O banku PKO BP
Bank PKO BP jest największym, uniwersalnym bankiem w Polsce. Jego początki sięgają 1919 roku, gdy Józef Piłsudski utworzył Pocztową Kasę Oszczędności. Przez lata instytucja ta przechodziła wiele modernizacji i wdrażano liczne modyfikacje jej działania. Na podstawie rozporządzenia z 18 stycznia 2000 r. działa jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, funkcjonująca pod nazwą Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna.
Od 2004 roku bank PKO BP jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2018 roku zajął 845. pozycję w rankingu największych przedsiębiorstw świata – „Global 2000” magazynu „Forbes”. Prezesem zarządu jest Dariusz Szwed, a wiceprezesami:
- Maciej Brzozowski,
- Marcin Eckert,
- Paweł Gruza,
- Wojciech Iwanicki,
- Andrzej Kopyrski,
- Artur Kurcweil,
- Piotr Mazur.
Bank PKO BP w II kwartale 2022 roku pochwalił się blisko 10,9 mln klientów. Zapewnia mu to pozycję lidera na polskim rynku finansowym. Poszczycić się może największą liczbą stacjonarnych oddziałów bankowych, których w I kwartale 2023 roku było ponad 960.
Opinie o banku PKO BP
W internecie bez trudu znajdziesz setki komentarzy na temat Bank PKO BP. Są bardzo zróżnicowane i pozwalają dostrzec jego najważniejsze zalety i wady. My również przygotowaliśmy swoją opinię o tej instytucji. Wzięliśmy pod uwagę jej aktualną ofertę, konkurencyjność i dostosowanie do potrzeb przeciętnego klienta. Staraliśmy się podkreślić te aspekty, dzięki którym łatwiej Ci będzie podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego otwarcia konta w tym miejscu.
Nasza opinia
Bez wątpienia największym atutem banku PKO BP jest jego wiarygodność. Przez lata ugruntował swoją pozycję na rynku i ludzie mają do niego ogromne zaufanie. Nie bez znaczenia jest też to, że jest polską instytucją, kontrolowaną przez PZU i PFR, kierowanych przez Skarb Państwa.
Mimo wieloletniej działalności bank PKO BP nie osiada na laurach. Bezustannie rozbudowuje ofertę, wdraża nowe rozwiązania technologiczne i stara się docierać nawet do najmłodszych klientów. Nie pozostaje w tyle za konkurencją, jednocześnie robiąc wszystko, by przekonywać odbiorców o rozmaitym profilu. Warto docenić fakt, że oprócz użytkowników indywidualnych, proponuje też obsługę firm, rolników, samorządów, korporacji, przedsiębiorstw czy bankowość międzynarodową oraz prywatną. To jedna z najbogatszych ofert, której warto uważnie się przyjrzeć.
PKO BP nie jest pozbawiony wad. Za główną uznajemy dość mało konkurencyjne opcje oszczędnościowe. Większość produktów oferowanych przez ten bank nie góruje nad ofertami innych instytucji wysokością oprocentowania. Część kredytów i pożyczek jest za to znacznie droższa, warto więc poważnie zastanowić się nad ich opłacalnością.
Opinie klientów
Bank PKO BP cieszy się gigantyczną popularnością wśród Polaków. Korzysta z niego wiele osób, dzielących się następnie swoimi spostrzeżeniami. Większość pozytywnych opinii na jego temat dotyczy profesjonalnego podejścia do klientów w placówkach stacjonarnych. Chwalone jest dobre przygotowanie pracowników, ich wiedza i wsparcie załatwianiu wszelkich formalności. Nie bez znaczenia jest też ogromna ilość oddziałów w całej Polsce.
Zadowoleni klienci chwalą też rozbudowaną ofertę banku. Zwracają uwagę na możliwość otwarcia konta przez osoby w różnym wieku, a także szereg dostępnych usług dodatkowych. Na plus działa przejrzysta aplikacja mobilna i łatwy w obsłudze serwis internetowy. Zostały zaprojektowane tak, by z ich obsługą poradziły sobie nawet osoby starsze, co jest doceniane.
Wśród opinii o PKO BP nie brak jednak głosów mniej przychylnych. Często pojawiającym się zarzutem są długie kolejki w oddziałach stacjonarnych. Sprawiają one, że osobiste załatwienie jakiejkolwiek sprawy zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż powinno. Część głosów sugeruje także, że wydawanie wszelkich decyzji w tej instytucji czy załatwianie formalności trwa zbyt długo. Niektórzy zwracają ponadto uwagę na niskie oprocentowania produktów oszczędnościowych czy drogie kredyty.
Oferta banku PKO BP
PKO BP ma obszerną i zróżnicowaną ofertę, trafiającą do odbiorców o różnych potrzebach. Z tego względu podzielić ją można na kilka głównych kategorii:
- dla klientów indywidualnych,
- bankowość prywatną,
- dla firm, przedsiębiorstw, korporacji i samorządów,
- dla rolników,
- bankowość międzynarodową.
My skupimy się przede wszystkim na rozwiązaniu najpopularniejszym wśród klientów banku, czyli ofercie indywidualnej. Przeanalizujemy dostępne w jej ramach produkty i usługi, a także wszystkie dostępne ich warianty. Następnie sprawdzimy, co w tej instytucji znajdą dla siebie pozostali użytkownicy, tacy jak właściciele firm, rolnicy i osoby zainteresowane bankowością międzynarodową.
Konta osobiste
Konta osobiste pozwalają na kontrolowanie i wygodne zarządzanie posiadanymi środkami. W PKO BP przybierają one rozmaite formy, w zależności od potrzeb użytkowników. Mają oni do dyspozycji:
- podstawowe Konto za Zero,
- Konto dla Młodych (dla osób od 13 do 26 roku życia),
- Konto bez Granic (dla osób często podróżujących),
- Konto Autum (konto premium),
- Konto Platinium II (drugi typ konta premium),
- konto walutowe (obsługujące 9 walut: GBP, EUR, USD, DKK, CHF, SEK, NOK, HUF, CZK),
- pakiet walutowy (łączący konto walutowe z kantorem online i kartą wielowalutową),
- Konto Dziecka (0-12 lat).
Na szczególną pochwałę zasługuje tu przede wszystkim całkowicie darmowe podstawowe konto osobiste i standardowe konto walutowe. Pierwsze gwarantuje bezpłatne prowadzenie rachunku, bez konieczności spełniania specjalnych warunków. Drugie oferuje dostęp do aż 9 walut, podczas gdy konkurencja najczęściej ogranicza się do 3 lub 4.
Kredyty i pożyczki
PKO BP proponuje klientom kilka form finansowania:
- Pożyczkę i kredyt gotówkowy,
- pożyczkę konsolidacyjną,
- ekopożyczkę,
- limit odnawialny na koncie,
- debet na koncie,
- kredyt hipoteczny Własny Kąt,
- kredyt hipoteczny MIX,
- pożyczkę hipoteczną,
- przeniesienie kredytu mieszkaniowego,
- kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%.
Każde z tych rozwiązań ma własne warunki i zasady przyznawania. Przykładem może być oprocentowanie standardowej pożyczki gotówkowej, wynoszące 11,57 proc., podczas gdy w przypadku pożyczki konsolidacyjnej jest to 14,94 proc. Oba te produkty różnią się też przeznaczeniem. Środki z pierwszego możesz wydać na dowolny cel, a w drugim przypadku muszą posłużyć do uregulowania zaciągniętych wcześniej zobowiązań.
Karty do konta i kredytowe
PKO BP ma w swojej ofercie zarówno karty do konta, jak i kredytowe. Dzięki pierwszym możesz realizować płatności zbliżeniowo w sklepach stacjonarnych, ale też dokonywać transakcji przez internet. Te drugie to specyficzny rodzaj finansowania, w którym dysponujesz środkami udostępnianymi przez bank.
W ramach tych produktów zyskujesz dostęp do:
- karty wielowalutowej (jedna karta do konta osobistego i walutowego),
- karty debetowej PKO Junior (dla dzieci do 13. roku życia),
- karty z herbami klubów Ekstraklasy,
- Warszawskiej Karty Płatniczej (połączenie karty bankowej i Warszawskiej Karty Miejskiej),
- standardowej karty kredytowej,
- karty kredytowej PKO MasterCard Platinum,
- karty kredytowej PKO Visa Infinite.
Produkty oszczędnościowe i inwestycje
Oferta PKO BP zawiera szereg produktów sprzyjających oszczędzaniu, takich jak:
- lokata na nowe środki,
- lokata mobilna,
- lokata 60+,
- lokata terminowa,
- lokata dla bankowości osobistej i prywatnej,
- Konto Oszczędnościowe Plus,
- konto mieszkaniowe (systematyczne oszczędzanie z możliwością premii z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego),
- konto oszczędnościowe dla dzieci.
Dodatkowo możesz skorzystać z opcji Autooszczędzanie. Jest to rozwiązanie ułatwiające odkładanie małych kwot na trzy sposoby:
- stałej kwoty od każdej transakcji,
- stałego procenta od każdej transakcji,
- „zaokrąglenia” kwoty transakcji do pełnej sumy.
W zakresie inwestycji PKO BP udostępnia swoim klientom następujące produkty i narzędzia:
- fundusze inwestycyjne,
- program inwestycyjny Autolokacja III (połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnym),
- rachunek inwestycyjny,
- złoto inwestycyjne,
- obligacje skarbowe,
- produkty strukturyzowane.
Możesz ponadto skorzystać z PKO Inwestomatu. To zautomatyzowane rozwiązanie, w którym wybierasz cel, a system sam rekomenduje fundusze inwestycyjne, które powinieneś rozważyć.
Ubezpieczenia
PKO BP oferuje klientom kilkanaście pakietów, w ramach których możemy skorzystać z ubezpieczenia:
- mieszkania i domu,
- samochodu,
- turystycznego,
- NNW dla dzieci i młodzieży,
- na wypadek nowotworu,
- na życie Moje Życie24,
- na życie Bezpieczny Plan,
- na życie do kredytu hipotecznego,
- kredytu hipotecznego,
- do kart kredytowych,
- do karty PKO Visa Infinite,
- do kart PKO MasterCard Platinum,
- pożyczki gotówkowej.
Bankowość elektroniczna i alternatywne metody płatności
PKO BP jest europejskim liderem cyfrowej bankowości z nagrodą za zajęcie 1. miejsca w rankingu Finnoscore 2023. Swoim klientom oferuje dostęp do:
- serwisu internetowego iPKO,
- aplikacji mobilnej IKO,
- platformy e-Urząd,
- aplikacji PKO Junior.
Oprócz tradycyjnych przelewów czy płatności kartą, PKO BP proponuje szereg alternatywnych rozwiązań:
- PKO Płacę Później,
- Google Pay,
- Apple Pay,
- SwatchPAY,
- Xiaomi Pay,
- Garmin Pay,
- płatności zbliżeniowe telefonem,
- płatności zbliżeniowe BLIK,
Bezpieczeństwo
Największy bank w Polsce kładzie duży nacisk na aspekt bezpieczeństwa. Z tego względu regularnie przypomina klientom, jak samodzielnie chronić swoje środki oraz dane. Na stronie internetowej PKO BP przygotowany został kompleksowy poradnik tłumaczący, jak zgłosić oszustwo lub jego podejrzenie.
Sama instytucja wdrożyła szereg rozwiązań dbających o ochronę użytkowników, m.in.:
- weryfikację pracownika banku w aplikacji mobilnej IKO,
- mobilną autoryzację,
- bezpieczne logowanie.
Bankowość Prywatna
Rozwiązanie PKO BP dla klientów najbardziej wymagających zostało laureatem 8. edycji rankingu Instytucja Roku w kategorii „Najlepsza Bankowość Prywatna”. Oferuje ona klientom dostęp do wszystkich niezbędnych produktów bankowych, ale w bardziej zaawansowanym stopniu i na lepszych warunkach. Mowa tu o takich usługach, jak:
- bankowość codzienna,
- inwestycje,
- bezpieczne oszczędności,
- finansowanie,
- prestiżowe karty,
- ubezpieczenia.
Firmy, przedsiębiorstwa, korporacje i samorządy
Bank PKO BP jest przygotowany na obsługę firm każdej wielkości. Jego oferta została skrojona zarówno pod Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, jak i potężne korporacje czy samorządy. W ramach tych usług klient biznesowy zyskuje dostęp do szeregu podstawowych produktów i usług, ale również rozwiązań szczególnie przydatnych przedsiębiorcom. Mowa tu np. o:
- kredytach obrotowych dla firm,
- kontach firmowych,
- wsparciu przy zakładaniu firmy,
- rozbudowanej strefie edukacji z zakresu prowadzenia firmy,
- faktoringu,
- leasingach,
- wynajmie długoterminowym pojazdów,
- terminalach,
- e-podpisie,
- e-księgowości,
- finansowaniu faktur,
- finansowaniu inwestycji.
Rolnicy
Rolnicy mogą liczyć w PKO BP na specjalną ofertę, dostosowaną do swoich potrzeb. Oprócz podstawowych produktów bankowych znalazły się w niej również rozwiązania przygotowane z myślą o tej branży, jak np.:
- kredyt obrotowy na wydatki związane z gospodarstwem,
- pożyczka na zakup środków do produkcji rolnej lub inwestycje,
- kredyt płynnościowy z dopłatą z ARiMR,
- leasing na maszyny rolnicze i nie tylko,
- kredyt inwestycyjny na rozwój gospodarstwa,
- pożyczka na start,
- Gwarancja Funduszu Gwarancji Rolnych dla rolników.
International banking
PKO BP jest otwarty na klientów biznesowych z innych krajów, ale i tych z Polski, lecz o potrzebach międzynarodowych. Do dyspozycji przedsiębiorców działających na rynkach obcych pozostają:
- oddział PKO BP w Niemczech,
- oddział PKO BP w Czechach,
- oddział PKO BP na Słowacji,
- bank dla firm na Ukrainie – KredoBank S.A.
Za obsługę międzynarodowych klientów korporacyjnych w Polsce odpowiada Departament Międzynarodowej Bankowości Korporacyjnej. Bank PKO BP może pochwalić się ponadto jedną z największych sieci banków korespondencyjnych w naszym kraju i za granicą.
Zalety i wady banku PKO BP
PKO BP to potężna instytucja o rozbudowanej ofercie. Przy tak wielu aspektach działalności nieuniknione jest wyróżnienie zarówno jej zalet, jak i słabszych stron. Poniższe, zwięzłe zestawienie, które przygotowaliśmy, pomoże Ci w ustaleniu, czy rzeczywiście jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Zalety i wady PKO BP
- oferta skierowana do bardzo zróżnicowanych klientów
- wiarygodność i wieloletnia obecność na rynku
- szereg dodatkowych usług pozabankowych
- duża liczba walut na koncie walutowym
- bogaty wybór kont dla użytkowników premium
- bezwarunkowo darmowe konto osobiste
- łatwy w obsłudze serwis bankowy i aplikacja mobilna
- największa liczba placówek stacjonarnych w Polsce
- kontrola Skarbu Państwa
- nowoczesne zabezpieczenia chroniące dane i środki klientów
- kolejki w placówkach stacjonarnych
- stosunkowo niskie oprocentowanie produktów oszczędnościowych
- część opcji finansowania na niezbyt korzystnych warunkach
Najczęstsze pytania i odpowiedzi o PKO BP
PKO BP to dobry bank. Świadczy o tym jego ponad 100-letnia historia i największa liczba klientów indywidualnych oraz firmowych.
Limity w banku PKO BP możesz zmienić na trzy sposoby:
- w serwisie iPKO – po zalogowaniu otwórz zakładkę „Przelewy” i wybierz „Zamian limitów”. Naciśnij przycisk „Zmień limity”, wprowadź nowe wartości i kliknij „Akceptuj”;
- w aplikacji mobilnej PKO – po zalogowaniu przejdź do zakładki „Przelewy” i naciśnij „Limity transakcji”. Wybierz „Zmień limity”, wprowadź nowe wartości i potwierdź zmianę przyciskiem „Dalej”;
- osobiście w oddziale banku – pomoże Ci w tym pracownik banku.
Tak, bank PKO BP umożliwia płatności telefonem. Możesz zrobić to z poziomu aplikacji mobilnej banku i NFC oraz podpiąć swoją kartę od wirtualnego portfela, np. Apple Pay.
Tak, bank PKO BP umożliwia swoim klientom korzystanie ze swoich bankomatów bez prowizji. Zawsze jednak najpierw upewnij się, że konto, z którego korzystasz, oferuje taką opcję i dotyczy ona maszyny firmy, z której chcesz skorzystać.
Tak, PKO BP jest polskim bankiem. Kontroluje go Skarb Państwa, posiadający 29,43 proc. akcji.
Maksymalny limit dla wypłat z bankomatów w banku PKO BP wynosi 20 tys. zł.
Pełna nazwa banku PKO BP to Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Nazywany potocznie jest jednak również: PKO BP, PKO BP S.A. czy PKO Bank Polski S.A.
Konto w banku PKO BP możesz zamknąć na kilka sposobów:
- przez internet – zaloguj się do serwisu iPKO i przejdź do zakładki „Moje produkty”. Wybierz „Konta”, następnie „Dyspozycje i zaświadczenia”, a potem „Zamknięcie konta”. Tam wskaż rachunek, który chcesz zlikwidować, podaj powód i zatwierdź operację;
- przez aplikację mobilną IKO – zaloguj się i naciśnij „Więcej”. Wybierz „Moje sprawy”, a następnie „Dyspozycje i zaświadczenia”. Kliknij „Konta”, „Zamknięcie konta” i wybierz rachunek, który chcesz zlikwidować.