Zapisz na później

SGB Bank

Nasza ocena banku:
4.45
Ocena klientów:
Patryk Korzec Autor: Patryk Korzec
16.04.2024
| Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024
0 kom.
Zapisz na później
logo banku SGB Bank
Siedziba firmy

ul. Szarych Szeregów 23a, 60-462 Poznań

Dane kontaktowe

infolinia:
krajowa: 800 888 888
połączenia zagraniczne: +48 61 647 28 46;
e-mail:
call.center@sgb.pl.

Dane firmy

KRS: 0000058205.
NIP: 777 00 05 362
REGON: 004848247

SGB Bank może pochwalić się wieloletnią historią oraz polskim kapitałem. To zapewnia mu wiarygodność i sprawia, że jawi się jako instytucja godna zaufania. Wraz z innymi zrzeszonymi bankami tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową, dysponującą ogromną liczbą placówek stacjonarnych, rozsianych po całej Polsce. Swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i firmowych czy rolników. Ma docenianą w branży aplikację, ale mimo wszystkich tych zalet da się znaleźć też jego wady. Główną jest to, że poszczególne instytucje działające w ramach grupy same ustalają szczegóły oferty, przez co nie wszyscy klienci mogą liczyć na takie same warunki.
SGB Bank opinia o banku smart-money

O SGB Banku

SGB-Bank powstał w 1990 roku jako Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. Zrzeszał wtedy banki spółdzielcze działające nie tylko w Wielkopolsce, ale też całej południowo-zachodniej części Polski. W obecnej formie i pod wspomnianą nazwą funkcjonuje od 15 września 2011 roku, gdy doszło do przejęcia Mazowieckiego Baku Regionalnego i zmiany firmy na SGB-Bank S.A.

 Obecnie, wraz ze 175 bankami spółdzielczymi, tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową. To drugie tego typu zrzeszenie pod względem wielkości w naszym kraju. Jego Prezesem Zarządu jest Mirosław Skiba, a wiceprezesami: 

 • Andrzej Chmielecki, 
 • Błażej Mika,
 • Karol Wolniakowski.

Z usług SGB-Banku korzysta ponad 1,5 mln klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników. Do ich dyspozycji stworzonych została rozbudowana sieć blisko 1200 placówek stacjonarnych oraz 4000 bankomatów. Oprócz usług stacjonarnych zapewnia użytkownikom dostęp do bankowości internetowej oraz mobilnej.

Opinie o SGB Banku

SGB-Bank, zrzeszający inne banki spółdzielcze w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej, doczekał się wielu zróżnicowanych opinii. Są one bardzo różnorodne, bo stanowią przekrój komentarzy zarówno dotyczących samej marki, jak i wszystkich poszczególnych członków Grupy. Ci natomiast, korzystając ze wspólnej, ujednoliconej oferty ogólnej czy rozwiązań technologicznych, mogą indywidualnie ustalać warunki poszczególnych produktów i usług. 

Poniżej opisaliśmy najczęściej pojawiające się opinie byłych i obecnych klientów SGB-Banku, na które trafialiśmy w Google, mediach społecznościowych oraz na portalach branżowych. Napisaliśmy ponadto własny komentarz opisujący tę instytucję, opierając się na jej ogólnej ofercie i funkcjonalnościach udostępnianych klientom. 

Nasza opinia

SGB-Bank jest instytucją odpowiednią dla osób ceniących tradycyjną bankowość. Ogromna liczba placówek stacjonarnych i bezpłatne wypłaty z wielu bankomatów to jej zdecydowany atut. Nie bez znaczenia jest ponadto wieloletnia historia i w pełni polski kapitał, czym obecnie pochwalić się może niezbyt wiele komercyjnych instytucji finansowych, działających na terenie naszego kraju. 

Mimo respektu wobec tradycyjnej bankowości SGB-Bank nie zapomina o potrzebach nowoczesnych klientów. Inwestuje w technologię i rozbudowuje w tym kierunku swoją ofertę. Dowodem na to są liczne metody płatności oraz doceniana przez ekspertów aplikacja mobilna. Nominowana w 2022 roku w konkursie Mobile Trends Awards, imponuje swoją funkcjonalnością i wygodą użytkowania. 

SGB-Bank ma jednak również słabe strony. Nieco zaskakujące jest to, że strona internetowa tej instytucji nie zachwyca tak, jak aplikacja mobilna. Jej obsługa nie należy do najwygodniejszych, a poszukiwanie konkretnych produktów bywa czasochłonne. Rozczarowuje też uboga oferta kont osobistych. 

Największym problemem z perspektywy klienta jest natomiast to, że oferta tej instytucji nie jest jednolita. Oznacza to, że poszczególne banki wchodzące w skład Grupy, ustalają indywidualne szczegóły i warunki proponowanych produktów. To sprawia, że część z nich jest dostępna tylko w wybranych miejscach, podczas gdy inne różnią się szczegółami. Jest to mylące i niezbyt wygodne.

Opinie klientów

Zadowoleni klienci chętnie chwalą w komentarzach darmowe wypłaty z bankomatów. Doceniany jest też brak opłat za prowadzenie rachunku osobistego i korzystanie z karty po spełnieniu niezbyt wygórowanych wymagań. Ponadto pozytywne głosy wskazują też na korzyści wynikające z obecności placówek stacjonarnych SGB-Banku w wielu miejscowościach w naszym kraju. 

Użytkownicy często zwracają uwagę na to, jak wygodne jest korzystanie z niezbyt znanych, lokalnych banków, zrzeszonych w ramach Grupy. Ich zaletą jest kameralny charakter, niezbyt duży ruch w placówkach stacjonarnych i obsługa klienta, gotowa nieść pomoc i rozwiązywać problemy użytkowników. 

W internecie pojawiają się jednak również negatywne opinie o SGB-Banku. Dotyczą one przede wszystkim szczegółowych warunków produktów oszczędnościowych, kredytów i pożyczek. One natomiast są ustalane indywidualnie przez konkretne banki należące do Grupy, nie muszą więc dotyczyć wszystkich nowych klientów. Podobnie wygląda kwestia potencjalnych opłat i prowizji za przelewy natychmiastowe. 

Oferta SGB-Banku

SGB-Bank robi wszystko, aby jego oferta była uniwersalna. Projektuje ją tak, by spełniać podstawowe wymagania potencjalnych klientów w każdym wieku. Skupia się zarówno na bankowości tradycyjnej, jak i elektronicznej. Efektem takiego działania jest połączenie rozwiązań standardowych z nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie. 

Główną ofertę można podzielić na trzy części: 

 • dla klientów indywidualnych, 
 • dla firm, 
 • dla rolników. 

My skupimy się na pierwszym rozwiązaniu, cieszy się ono bowiem największą popularnością. Opiszemy wszystkie produkty i ich dostępne warianty. Na koniec opiszemy także propozycje skierowane do właścicieli firm oraz sektora rolniczego. 

W każdym przypadku warunki poszczególnych produktów i usług musisz sprawdzić w konkretnym banku zrzeszonym w Grupie. Pamiętaj też, że podobnie jak wszystkie instytucje finansowe, SGB-Bank regularnie modyfikuje i zmienia swoją ofertę. W artykule zamieszczamy informacje o opcjach dostępnych w momencie pisania tekstu. Przed podpisaniem umowy natomiast upewnij się, że dana propozycja nie uległa zmianie.

Konta osobiste

Oferta kont osobistych w SGB-Banku nie jest rozbudowana. Do Twojej dyspozycji pozostają: 

 • standardowy rachunek bankowy, 
 • ROR, 
 • konto z kartą START (tylko w wybranych Bankach Spółdzielczych SGB). 

Zaletą standardowego rachunku w SGB-Banku jest to, że bezwarunkowo lub po spełnieniu niezbyt wygórowanych wymagań pozwala na darmowe: 

 • prowadzenie konta (przy comiesięcznym wpływie w wysokości 1000 zł), 
 • wydanie i korzystanie z karty debetowej (przy min. 5 płatnościach w miesiącu), 
 • wypłaty z bankomatów Spółdzielczej Sieci Bankomatów w Polsce, 
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów oznaczonych logiem BLIK w Polsce.

Do dyspozycji klientów pozostaje ponadto rachunek a-vista w walutach wymienialnych. Jest dostępny dla środków w: 

 • GBP, 
 • USD, 
 • EUR, 
 • CHF. 

Pozwala na realizację rozliczeń w walutach oraz gromadzenie dewiz. Oferuje oprocentowanie zmienne i dowolne formy wypłat i wpłat.

Karty płatnicze

Paleta kart płatniczych, dostępnych w SGB-Banku, pozytywnie zaskakuje. Do wyboru są ich cztery główne rodzaje: 

 • debetowe, 
 • kredytowe,
  • Mastercard, 
  • Visa, 
  • Mastercard Gold,
 • przedpłacone,
 • walutowe.

Tym, co zdecydowanie wyróżnia je spośród standardowych „plastików”, jest bogata paleta atrakcyjnych wzorów graficznych. Mają pionową orientację (z wyjątkiem walutowej, która ma poziomą) i rzeczywiście robią wrażenie. Pozwalają na płatności internetowe, zbliżeniowe i mobilne. Można podpiąć je do wirtualnych portfeli i zarządzać nimi z poziomu aplikacji mobilnej banku. 

W ofercie SGB-Banku dostępna jest ponadto unikatowa Mistrzowska karta Mastercard Unia Leszno. Oprócz charakterystycznej grafiki, wskazującej na dany klub sportowy, pozwala na otrzymanie 15-procentowego rabatu w sklepie klubowym w Galerii Leszno. Do grudnia 2020 roku podobne rozwiązanie funkcjonowało dla KKS Lecha Poznań. 

Karty debetowe SGB-Banku objęte są usługą „Cashback – płać kartą i wypłacaj”. Dzięki niej, podczas płatności kartą w sklepach stacjonarnych, możesz wypłacać gotówkę ze swojego konta. Przydatna jest też opcja chargeback, umożliwiająca złożenie reklamacji dla płatności kartą i ubieganie się o zwrot środków z transakcji niezrealizowanych lub nieprawidłowych.

Kredyty gotówkowe i hipoteczne

W SGB-Banku jest kilka rodzajów kredytów, pożyczek i produktów hipotecznych do wyboru. Klienci mogą skorzystać m.in. z: 

 • kredytu odnawialnego w ROR, 
 • standardowego kredytu gotówkowego, 
 • kredytu mieszkaniowego, 
 • pożyczki hipotecznej, 
 • kredytu studenckiego,
 • kredytu konsolidacyjnego
 • kredytu na finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontów z premią BGK. 

O warunki poszczególnych ofert oraz ich dostępność należy pytać w konkretnych Bankach Spółdzielczych SGB. Nie da się zatem jednoznacznie określić, czy są one atrakcyjne względem konkurencji. Ich zaletą natomiast jest różnorodność. 

Na szczególną uwagę zasługuje wymieniony wyżej kredyt studencki, nieuwzględniany najczęściej w ofertach banków komercyjnych. SGB-Bank przyznaje go na okres maksymalnie 6 lat (lub 4 lat studiów doktoranckich) wyłącznie osobom uczącym się. Tym, co różni go od innych produktów z tej kategorii, jest: 

 • wypłacalność w comiesięcznych transzach od października do lipca, 
 • zmienne oprocentowanie równe 1,2 stopy redyskontowej weksli NBP, 
 • karencja w spłacie trwająca 2 lata po ukończeniu studiów.

Produkty oszczędnościowe

W GBP-Banku nie ma zbyt wielu opcji oszczędzania. W znacznej mierze ich warunki – podobnie jak produktów kredytowych – zależą od danego banku działającego w ramach Grupy. Istotnym elementem oferty banku są lokaty. Do Twojej dyspozycji pozostają: 

 • lokaty terminowe w złotówkach (minimalna kwota wpłaty 50 zł), 
 • lokaty terminowe w walutach wymienialnych (USD, EUR, GBP i CHF), 
 • lokata dynamiczna Plejada Plus (12-miesięczna o minimalnej kwocie wpłaty wynoszącej 500 zł), 
 • rachunek oszczędnościowy (przypisany do konta i prowadzony bezpłatnie, o minimalnej wpłacie od 1000 zł). 

Ponadto SGB-Bank oferuje dostęp do Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) bez wpłaty minimalnej. Odsetki na nim zgromadzone są zwolnione z podatku dochodowego. W głównej ofercie brakuje IKZE, choć wariant ten proponowany jest przez część banków należących do Grupy.

Ubezpieczenia

SGB-Bank dzieli swoją ofertę ubezpieczeniową na dwie części: 

 • ubezpieczenia życiowe, 
 • ubezpieczenia majątkowe i osobowe. 

W pierwszym wariancie oferuje ubezpieczenie na życie Generali, z myślą o życiu PLUS. Dotyczy on wszelkich aspektów związanych z ochroną Twojego życia oraz zdrowia. 

Druga sekcja złożona jest z różnych wariantów ubezpieczeń: 

 • komunikacyjnych,
 • domu i mieszkania:
  • z myślą o domu i rodzinie, 
  • Bezpieczny Dom, 
  • Dom Max,
 • osobowych:
  • podróżnych, 
  • od następstw nieszczęśliwych wypadków, 
  • NNW OD NOWA, 
  • EDU PLUS, 
  • kosztów leczenia ANTIDOTUM plus,
 • dla użytkowników kart:
  • dla użytkowników kart, 
  • Bezpieczny Podróżnik.

Bankowość elektroniczna

Klienci SGB-Banku mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań elektronicznych. Do ich dyspozycji jest m.in. TeleSerwis, serwis internetowy oraz aplikacja mobilna. Bank pozwala na dokonywanie płatności przy pomocy urządzeń mobilnych dzięki integracji z takimi usługami, jak: 

 • BLIK, 
 • Google Pay, 
 • Apple Pay, 
 • Garmin Pay, 
 • fitbit pay, 
 • Xiaomi Pay, 
 • Visa Mobile. 

Oferta dla firm i rolników

SGB-Bank przygotował dedykowane oferty dla przedsiębiorców oraz rolników. Każda z tych grup może liczyć na rozwiązania zaprojektowane z myślą o jej potrzebach. Dla pierwszej z wymienionych przygotowane są m.in.: 

 • rachunki bieżące i pomocnicze, 
 • terminale płatnicze
 • kredyty:
  • firmowe
  • rewolwingowe, 
  • inwestycyjne, 
  • inwestycyjne leasingowe, 
  • technologiczne, 
  • obrotowe, 
  • unijne SGB, 
  • i inne, 
 • lokaty, 
 • leasingi,
 • dofinansowania dla firm, 
 • usługi skarbowe. 

Rolnicy do swojej dyspozycji mają z kolei m.in.: 

 • karty AGRO, 
 • kredyty:
  • gospodarskie, 
  • inwestycyjne, 
  • na zakup ziemi, 
  • unijne, 
 • kredyty preferencyjne dla rolników,
 • leasingi i pożyczki AGRO i AGRO AUTO.

Ponadto obie opisywane grupy mogą korzystać z bardzo różnorodnych pakietów ubezpieczeniowych. W zależności od charakteru działalności, dostępne są dla nich ubezpieczenia:

 • dla firm:
  • kontraktowe, 
  • celno-podatkowe,
  • akcyzowe, 
  • Biznes Pro Plus, ryzyk budowlano-montażowych, 
  • ryzyk budowlanych/montażowych,
  • z myślą o odnawialnych źródłach energii,
  • elektrowni fotowoltaicznych, 
  • odpowiedzialności cywilnej zawodowej architektów, projektantów lub inżynierów budownictwa,
  • odpowiedzialności cywilnej w procesie inwestycyjnym;
 • dla korporacji:
  • maszyn i urządzeń budowlanych, 
  • mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku, 
  • mienia od wszystkich ryzyk, 
  • Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (dobrowolne),
  • szyb i innych przedmiotów od stłuczenia,
  • sprzętu elektronicznego;
 • dla rolników:
  • Agro Ekspert,
  • Agrocasco+,
  • Generali Gospodarstwo Rolne,
  • Agro Pakiet,
  • Generali Agro Firma,
  • Ubezpieczenie upraw rolnych,
  • zwierząt gospodarskich i produkcji zwierzęcej,
  • Generali Produkcja Zwierzęca,
  • Generali Konie.

Zalety i wady SGB-Banku

SGB-Bank ma kilka autów wyróżniających go na rynku. Uwagę przyciąga wyróżniana przez ekspertów, wygodna aplikacja, czy potężna sieć bankomatów i placówek stacjonarnych. Mimo to natomiast ma on też istotne wady. Podstawową jest to, że banki wchodzące w skład Grupy samodzielnie ustalają warunki produktów. Oferty poszczególnych jednostek różnią się od siebie, przez nie wszyscy klienci SGB mają szansę skorzystać z najatrakcyjniejszych opcji. Poniżej zwięźle przedstawiliśmy spis tych oraz szeregu innych mocnych i słabych stron tej instytucji, co powinno pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. 

Zalety i wady SGB Bank

Zalety konta
 • darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce
 • potężna sieć bankomatów i placówek stacjonarnych w całym kraju
 • dedykowana oferta dla rolników
 • rozbudowana oferta kredytowa i pożyczkowa
 • polski kapitał
 • atrakcyjne wzory kart płatniczych
 • funkcjonalna i wygodna aplikacja internetowa
Wady konta
 • poszczególne banki wchodzące w skład Grupy mogą indywidualne określać szczegółowe warunki poszczególnych produktów i usług
 • nieintuicyjna strona internetowa
 • niewielki wybór kont osobistych
 • część produktów dostępnych tylko w wybranych bankach z Grupy
 • dość wysokie minimalne wpłaty w części opcji oszczędnościowych

Najczęstsze pytania i odpowiedzi o SGB Bank

SGB-Bank zrzesza 175 banków spółdzielczych, a na polskim rynku funkcjonuje od 1990 roku. Obsługuje ponad 1,5 mln klientów indywidualnych, firmowych oraz rolników. To wszystko sprawia, że można nazwać go dobrym bankiem, choć ma oczywiście również swoje wady.

Zmiany limitów w SGB-Banku możesz dokonać osobiście w placówce, a także za pomocą bankowości internetowej i mobilnej. W dwóch ostatnich przypadkach w sekcji „Ustawienia” konieczne jest znalezienie opcji związanej z limitami. Po przejściu do niej możliwa jest edycja domyślnych wartości i wprowadzenie nowych.

Tak, SGB-Bank oferuje realizację płatności telefonem, m.in. przy użyciu wirtualnych portfeli, takich jak Google Pay, Xiaomi Pay czy Apple Pay.

Tak, SGB-Bank pozwala na korzystanie ze swoich bankomatów bez prowizji. Dotyczy to wszystkich maszyn sieci SGB, BPS S.A. i zrzeszonych banków spółdzielczych na terenie Polski.

Tak, SGB-Bank S.A. to polski bank, zrzeszający Banki Spółdzielcze SGB. Wraz z nimi tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową.

W SGB-Banku obowiązują następujące limity:

 • wypłata BLIK – 2000 zł dziennie, 
 • transakcje gotówkowe przy użyciu karty płatniczej (wypłata z bankomatu) – 15 tys. zł, 
 • transakcje bezgotówkowe, w tym internetowe – 30 tys. zł.

Pełna nazwa SGB-Banku to SGB-Bank Spółka Akcyjna. Wchodzi natomiast w skład Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB).

W SGB-Banku nie ma możliwości złożenia wypowiedzenia zdalnie. Dotyczy to zarówno rozwiązań telefonicznych, jak i internetowych czy mobilnych. Zamknąć konto można wyłącznie podczas osobistej wizyty w oddziale.

Oceń bank
Oceń
Zostawiając ocenę pomagasz innym użytkownikom w wyborze!
Dodaj komentarz jako pierwszy!
×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!