Kluczowe informacje
Aby wykonać przelew do ZUS zaloguj się do bankowości elektronicznej, wybierz opcję „Przelew do ZUS”, uzupełnij dane, potwierdź operację i zatwierdź przelew.
Składki ZUS można także opłacić w placówce pocztowej, wypełniając odpowiedni druczek z danymi płatnika i numerem rachunku składkowego.
Przelewu można dokonać z dowolnego konta bankowego.
W razie błędnego numeru rachunku należy skontaktować się z ZUS w celu przeksięgowania wpłaty
Jak zrobić przelew do ZUS przez internet?
Aby wykonać przelew do ZUS, postępuj zgodnie ze wskazówkami:
- Zaloguj się do swojego banku oraz wejdź w zakładkę „Przelewy”.
- Wybierz „Przelew do ZUS”. Ta zakładka najczęściej mieści się obok zakładki „Przelew do US”. W przypadku braku takiej zakładki, wybierz tradycyjny przelew.
- Uzupełnij wszystkie niezbędne informacje, w tym kwotę przelewu, odbiorcę, dane płatnika i numer rachunku składkowego.
- Potwierdź przelew ZUS.
Jak wygenerować numer rachunku składkowego?
Od 2018 roku każdy przedsiębiorca posiada swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Jeśli nie znasz swojego numeru i nie wiesz, jak zapłacić ZUS, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.eskladka.pl. Aby wygenerować numer rachunku składkowego, wystarczy uzupełnić niezbędne dane identyfikacyjne, np. NIP, REGON lub PESEL. Po ich wpisaniu na ekranie wyświetli się numer NRS, na który należy przelać należne pieniądze.
Jaki tytuł przelewu do ZUS?
Co wpisać w tytule przelewu do ZUS? Wystarczy jedynie określić miesiąc, za jaki uiszczasz opłatę, np. „Składki za marzec 2019”, „Składki za luty 2023”. Jeśli dodatkowo opłacasz odsetki za zwłokę, taką informację również warto zawrzeć w tytule.
Nazwa płatnika – co wpisać?
Nazwa płatnika powinna być zgodna z informacjami podanymi w zgłoszeniu płatnika składek przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinna więc zawierać:
- nazwę firmy,
- imię i nazwisko,
- NIP.
Jak opłacić ZUS na poczcie?
Wiesz już, jak zapłacić ZUS przez Internet, jednak musisz wiedzieć, że nie jest to jedyny dostępny sposób zapłaty. Składki można opłacić m.in. w placówce pocztowej. Jak tego dokonać?
- Odwiedź najbliższą placówkę pocztową.
- Poinformuj o chęci wykonania przelewu do ZUS-u.
- Otrzymasz wówczas specjalny druczek, na którym należy uzupełnić m.in. Indywidualny Numer Rachunku Składkowego, dane płatnika czy kwotę przelewu.
- Podpisz się i oddaj druczek.
- Uiść odpowiednią opłatę za przekaz pocztowy oraz składki, które mają zostać przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Proces ten nie jest skomplikowany i niewiele różni się od tradycyjnego przelewu internetowego. Druczek wymaga bowiem uzupełnienia dokładnie takich samych danych, z tą różnicą, że należy zrobić to ręcznie.
Czy ZUS trzeba płacić z konta firmowego?
Co jednak istotne, opłacanie składek ZUS jest możliwe nie tylko z konta firmowego, ale również i z prywatnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, płatnik może dokonać przelewu z dowolnego rachunku bankowego, którego jest posiadaczem. Może to być np. konto współdzielone z małżonką lub małżonkiem. Zakładając firmę online przez bank, otwiera się również rachunek firmowy. Nie jest on jednak wymagany przez prawo.
Co więcej, przelewy do ZUS mogą być wykonywane nawet z rachunków osób bliskich. Oznacza to, że należność może zostać pokryta przez inną osobę. Wykonanie przelewu z czyjegoś konta nie różni się w żaden sposób od przelewu z konta własnego, ponieważ konto składkowe jest przypisane do danego podatnika.
Co w przypadku przelania pieniędzy na zły numer rachunku bankowego?
Przed dokonaniem przelewu na indywidualny numer rachunku składkowego, warto upewnić się co do wszystkich wpisanych danych. W przypadku wątpliwości możesz skorzystać z wyszukiwarki numerów kont bankowych, która znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli już dojdzie do popełnienia błędu i pieniądze zostaną przelane na nieprawidłowy numer konta, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS-u. Wystarczy poinformować o pomyłce oraz podać numer konta, na który przelano pieniądze. Choć cofnięcie przelewu nie jest możliwe, pracownik ZUS-u ma możliwość przeksięgowania wpłaty na prawidłowe konto. Może to jednak zrobić dopiero po upewnieniu się, że pieniądze faktycznie wpłynęły na konto innego płatnika.