Walidator danych

W swojej codziennej pracy być może masz do czynienia z ogromną ilością danych. Popełnienie jednego błędu w którymś z numerów może spowodować wiele niepotrzebnych problemów. Niepoprawna cyfra w NIP-ie, PESEL-u czy REGON-nie doprowadzi do nieważności zawartej umowy. Aby ograniczyć ryzyko takich sytuacji, przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie, które umożliwia szybką walidację danych. Poświęć chwilę na weryfikację, a unikniesz potencjalnych problemów.

Jak działa walidator danych?

Kluczową rolę w walidacji odgrywa suma kontrolna, która pozwala ustalić, czy dany numer jest prawidłowy. W tym celu trzeba obliczyć iloczyn cyfr i ich współczynników wagowych, a następnie wyniki zsumować. Następne kroki wymagają kolejnych działań. W przypadku różnych numerów występują inne sumy kontrolne. Dzięki naszemu narzędziu szybko i łatwo zweryfikujesz poprawność poszczególnych danych. 

Weryfikacja numeru PESEL – jak sprawdzić poprawność PESEL-u?

PESEL (skrótowiec od „Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności”) jest jedenastocyfrowym symbolem numerycznym, który identyfikuje osobę fizyczną. Możesz z niego wyczytać m.in. datę urodzenia i płeć. Musisz go podać przy okazji załatwiania wielu spraw – zawieraniu umów, zakładaniu konta bankowego, zaciąganiu zobowiązań, zmienianiu miejsca zamieszkania czy zawarciu małżeństwa. Z PESEL-u możesz wyczytać:

  • Datę urodzenia: pierwsze 6 cyfr, przy czym 2 pierwsze oznaczają rok, 2 kolejne – miesiąc, a 2 ostatnie – dzień miesiąca.
  • Płeć: 4 cyfry, które znajdują się po dacie urodzenia. Parzysta oznacza kobietę, a nieparzysta – mężczyznę. 
  • Numer porządkowy – na miejscach od 7 do 10. 
  • Liczba kontrolna – czyli jedenasta cyfra.

Zatem, jak walidować PESEL? Jak już wiesz, suma kontrolna odgrywa kluczową rolę. Aby sprawdzić poprawność matematyczną numeru, każdą z kolejnych cyfr w numerze pomnóż odpowiednio przez 1-3-7-9-1-3-7-9-1-3. Załóżmy, że numer jest następujący: 58013162389. Zatem, w pierwszym kroku pomnóż poszczególne cyfry przez przypisaną im wagę, czyli:

1*5=5; 3*8=24, 7*0=0; 9*1=9; 1*3=3; 3*1=3; 7*6=42; 9*2=18; 1*3=3; 3*8=24

W kolejnym zsumuj wyniki. Uwaga! Jeśli przy danej pozycji wynik jest dwucyfrowy, uwzględnij tylko ostatnią cyfrę. Przykładowo, przy 25 będzie to tylko 5. Zatem:

5+4+0+9+3+3+2+8+3+4=41

Uzyskany wynik odejmij od 10. Jeśli jest dwucyfrowy, odejmij tylko ostatnią cyfrę – w tym przypadku 1. 10-1=9. Tyle wynosi cyfra kontrolna. Przypomnijmy, że analizowany numer PESEL to 58013162389. Ostatnia w nim cyfra wynosi 9, zatem numer jest poprawny.

Jak widzisz, sprawdzenie poprawności numeru PESEL jest czasochłonne. Nasz walidator zrobi to dosłownie w sekundę.  

Poprawność NIP – jak przeprowadzić walidację tego numeru? 

NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) do 2012 roku nadawany był wszystkim podatnikom. Obecnie muszą się nim posługiwać osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne (np. fundacje), jednostki prawne nieposiadające osobowości prawnej (np. spółki jawne), podatnicy podatku od towarów i usług. Numer ten składa się z 10 cyfr:

  • 3 pierwsze wskazują urząd skarbowy, który wydał ten numer;
  • 6 kolejnych jest przydzielanych losowo;
  • ostatnia to cyfra kontrolna wyliczana przez specjalny algorytm.

Jak sprawdzić poprawność numeru NIP? I w tym przypadku wyliczenia nie są trudne, ale dość czasochłonne. Załóżmy, że sprawdzamy numer 9486473074. Każdą cyfrę trzeba pomnożyć przez odpowiednią wagę, mianowicie: 6-5-7-2-3-4-5-6-7. Zatem:

9*6=54; 4*5=20; 8*7=56; 6*2=12; 4*3=12; 7*4=28; 3*5=15; 0*6=0; 7*7=49. 

Suma wynosi 246. Teraz trzeba od tego wyliczyć modulo 11. To wymaga dłuższego wyjaśnienia i skomplikowanej operacji, więc odsyłam Cię do kalkulatorów w sieci. Wynik działania jest równy 4, więc numer jest poprawny. 

Walidacja dowodu osobistego

Ten dokument potwierdza Twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Dzięki niemu możesz przebywać na terytorium wielu krajów bez paszportu, ale potrzebujesz go również w urzędach, bankach i nie tylko. Dowód osobisty zawiera: imię i nazwisko, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL i obywatelstwo. Znajduje się na nim również zdjęcie. Ważność tego dokumenty wynosi od 5 do 10 lat. Numer dowodu osobistego składa się z 9 znaków, które mają następujące znaczenie:

  • 3 litery – seria dokumentu;
  • pierwsza cyfra – cyfra kontrolna;
  • 5 kolejnych cyfr – indywidualny numer.

Jak sprawdzić poprawność numeru dowodu osobistego? Po pierwsze musisz wiedzieć, że literom w numerze przyporządkowane są określone liczby od 10 do 35. W przypadku A to 10, B – 11, C – 12, Y – 34, a Z – 35. W pierwszym kroku musisz zmienić litery na cyfry. Załóżmy, że numer jest następujący: MWU996903. Po podmianie liter na liczby, będzie on wyglądał tak:

22 32 30 996903

Kolejną ważną informacją są wagi przypisane poszczególnym znakom:

7 3 1 9 7 3 1 7 3

W następnym kroku trzeba pomnożyć kolejne liczby przez wagi, np. 22*7, 32 *3 itd. Następnie uzyskane wyniki należy zsumować i obliczyć modulo 10. W tym przypadku również odsyłam Cię do kalkulatorów w sieci, gdyż wyliczenie tego ręcznie jest skomplikowane. Uzyskana reszta to suma kontrolna. Oczywiście, nie warto na to tracić czasu. Wiesz, jak obliczyć cyfrę kontrolną, ale szybciej zrobi to za Ciebie nasze narzędzie. 

Sprawdzenie poprawności numeru REGON

REGON to numer identyfikacyjny konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli podejmujesz z kimś współpracę, sprawdź poprawność przekazanego numeru. Obowiązkowi jego posiadania podlegają osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Numer REGON składa się z 9 cyfr, które mają następujące znaczenie:

  • dwie pierwsze – numer województwa;
  • 6 kolejnych – cyfry porządkowe;
  • ostatnia – cyfra kontrolna. 

Jak obliczyć sumę kontrolną numeru REGON? Każda z liczb ma przypisaną określoną wagę – a konkretnie pierwszych 8 (cyfrę kontrolną się pomija). Te wagi są następujące:

8-9-2-3-4-5-6-7

Oblicz iloczyn pierwszych ośmiu cyfr numeru REGON i przyporządkowanych im wag. Załóżmy, że numer jest następujący: 637686270. Zatem wykonujemy działania: 8*6, 9*3, 2*7 itd. W kolejnym kroku trzeba zsumować wyniki i obliczyć modulo 11. Jeśli wynikiem jest 10, przyjmij, że to 0. Otrzymany rezultat jest cyfrą kontrolną numeru REGON. 

Również i w tym przypadku samodzielne wyliczenia są czasochłonne – łatwo możesz się pomylić. Aby uniknąć błędów, skorzystaj z naszego narzędzia. Dzięki temu weryfikacja zarówno numeru REGON, jak i innych, zajmie Ci dosłownie chwilę.

×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!