Znaczna część przedsiębiorców zastanawia się – szczególnie na początku swojej działalności – jakie są źródła finansowania firm. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec maja 2024 roku do rejestru REGON wpisanych było 5216,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To zatem ogromny rynek, na którym funkcjonuje więcej rozwiązań, niż mogłoby się wydawać. Do Twojej dyspozycji pozostają zarówno opcje zewnętrzne, jak i wewnętrzne, pozwalające na intensywny rozwój biznesu i zastrzyk gotówki. Wszystkie są jednak na tyle różnorodne, że często wybranie spośród nich najkorzystniejszej oferty jest prawdziwym wyzwaniem. Poznaj ich specyfikę, warunki i najważniejsze wady oraz zalety, które pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji, która Ci się opłaci.
Kluczowe informacje
Źródła finansowania przedsiębiorstw mogą dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne.
Od finansowania wkładem własnym po emisję akcji – każde źródło ma swoje wady i zalety.
Wybór odpowiedniej metody finansowania jest niezwykle istotny. Należy dobrać go do celu.
Różne firmy mają różne potrzeby i różne możliwości. Z tego względu dla każdego przedsiębiorstwa, inne rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.
Kiedy warto sięgnąć po różne źródła finansowania przedsiębiorstw?
Nie brakuje branż, w których otwarcie firmy wymaga znacznych nakładów finansowych. Są one o tyle problematyczne, że niejednokrotnie przedsiębiorstwo jeszcze na siebie nie zarabia, a już generuje dość duże koszty, niezbędne do jego uruchomienia. Może to być związane m.in. z:
- zakupem urządzeń,
- zakupem budynków i terenów,
- zatrudnianiem pracowników,
- kupnem wyposażenia,
- obsługą księgowości,
- i wieloma innymi wydatkami.
Potężne zastrzyki gotówki nie są jednak wyłącznie domeną nowych firm. Często są one wręcz niezbędne w przypadku dużych i prężnie działających przedsiębiorstw, w celu m.in.:
- realizacji inwestycji,
- poszerzania palety produktów,
- rozbudowy budynków,
- zakupu nowych sprzętów,
- pokrycia bieżących wydatków.
W takich przypadkach warto rozejrzeć się za rozmaitymi źródłami finansowania przedsiębiorstw. Pod tym określeniem kryje się szereg sposobów umożliwiających otrzymanie dodatkowych środków, które możesz następnie przeznaczyć na rozmaite cele związane z funkcjonowaniem Twojej firmy.
Ekonomiści wyróżniają dwa rodzaje tego typu rozwiązań, występujące na rynku:
- wewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej,
- zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej.
W obrębie obu tych grup znajduje się mnóstwo możliwości dostosowanych do potrzeb, wymagań, ale i możliwości finansowych różnych firm. Nie wszystkie muszą być odpowiednie w Twoim przypadku, ale bez wątpienia znajdziesz wśród nich opcje, które Cię zainteresują.
Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania – dla jakich firm?
Finansowanie wewnętrzne często jest pierwszym krokiem w procesie poszukiwania dodatkowych środków dla biznesu. Sprawdzi się zarówno w przypadku startupów, jak i przedsiębiorstw z wieloletnim doświadczeniem. Co więcej, skorzystać z niego mogą we własnym zakresie największe, ale i te małe oraz mikro firmy. Nie wymaga konsultacji z żadnymi organami czy instytucjami zewnętrznymi, jest więc stosunkowo niewymagający, a może przynieść wymierne korzyści.
Minusem wewnętrznych źródeł finansowania firmy są ograniczenia samego przedsiębiorstwa. Bazują w znacznej mierze na optymalizacji procesu zarządzania posiadanymi środkami oraz przychodami z różnych źródeł. Często przypominają generowanie oszczędności, przez co nie kojarzą się raczej ze zbyt wysokimi kwotami (choć nie jest to regułą). Są ściśle powiązane z majątkiem firmy, nie zawsze więc są w stanie zagwarantować solidny zastrzyk niezbędnej gotówki. W przypadku początkujących przedsiębiorców niejednokrotnie wspierają dobre praktyki budżetowe, ale nie są samodzielnym źródłem finansowania.
Finansowanie zewnętrzne wymaga zdecydowanie większego zaangażowania. Opiera się na kontakcie z bankami, firmami i rozmaitymi instytucjami zewnętrznymi, czyli niezwiązanymi z przedsiębiorstwem. Często wiąże się z ogromem formalności i długim procesem wnioskowania oraz wydawania decyzji dotyczącej ewentualnego przyznania środków. Z drugiej strony natomiast pozwala zazwyczaj na zdobycie znaczne większych środków niż finansowanie wewnętrzne. Nie narusza ponadto budżetu samej firmy.
Tego typu rozwiązań jest bardzo wiele i są dość zróżnicowane. Dzięki temu można znaleźć wśród nich opcje dostosowane zarówno do potrzeb i możliwości firm wkraczających na rynek, jak i tych od lat na nim przebywających. Otrzymanie dodatkowych środków najczęściej wymaga jednak spełnienia licznych warunków i formalności. Przez to ostateczny wynik ubiegania się o nie może nie być satysfakcjonujący dla przedsiębiorcy. Problemem bywa ponadto zbyt długi czas potrzebny do otrzymania środków.
Wewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej
Wewnętrzne źródła finansowania firmy są skupione na środkach własnych przedsiębiorstwa. Jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają one sięgania „na zewnątrz”, czyli po wsparcie innych organów, instytucji czy biznesów. Mogą dotyczyć zarówno samego właściciela, jak również akcjonariuszy oraz udziałowców. Najczęściej wśród elementów zaliczanych do tej grupy wymienia się:
- wkład własny,
- amortyzację,
- zysk netto,
- wpływy ze sprzedaży aktywów.
Poniżej wszystkie te rozwiązania zostały omówione, wraz z przeglądem ich mocnych oraz nieco słabszych stron. Są to rozwiązania przeznaczone raczej dla już funkcjonujących przedsiębiorstw o zgromadzonym majątku, a nie firm, które dopiero pojawiły się na rynku. Z tego względu początkujący przedsiębiorcy mogą mieć do nich ograniczony dostęp.
Źródła finansowania firmy – wkład własny
Osoby zastanawiające się nad tym, jakie są źródła finansowania działalności gospodarczej, rzadko zwracają uwagę na znaczenie wkładu własnego. Ten natomiast stanowi bardzo istotny aspekt w przypadku nowych firm, które dopiero wchodzą na rynek.
Pod pojęciem „wkładu własnego” kryją się wszelkie środki, które właściciel (lub współwłaściciele) firmy wnoszą podczas jej zakładania. W ten sposób przedsiębiorstwo od początku dysponuje pewnym budżetem, którym może swobodnie obracać i zarządzać. Często jest on przeznaczany na początkowe inwestycje, dzięki którym przedsiębiorstwo się rozwija i jest w stanie się utrzymać do czasu uzyskania pierwszych dochodów.
Zalety i wady finansowania firmy za pomocą wkładu własnego
Finansowanie firmy za pomocą wkładu własnego to opcja bezpieczna i stabilna. Nie ciąży na Tobie obowiązek spłaty, a środki należą do Ciebie, możesz więc nimi dowolnie zarządzać. Nie martwisz się odsetkami, regulowaniem rat czy formalnościami.
Oczywistym minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania dość dużej gotówki jeszcze przed tym, jak firma zacznie na siebie zarabiać. Dodatkowo inwestujesz swoje środki bez żadnej pewności, że biznes odniesie sukces. Może się więc okazać, że ostatecznie stracisz pieniądze.
Finansowanie działalności gospodarczej zyskiem netto
Najbardziej oczywiste spośród wszystkich źródeł finansowania przedsiębiorstw. Polega na pokrywaniu wszelkich wydatków i inwestycji realnymi zyskami przedsiębiorstwa. W praktyce więc im więcej zarobisz, tym na wyższe kwoty możesz liczyć.
To rozwiązanie nie wymaga żadnej szczególnej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy jedynie, że będziesz rozsądnie zarządzał finansami firmy i optymalizował osiągane zyski. W połączeniu z minimalizacją kosztów może przynosić Ci to każdego miesiąca znaczne oszczędności, które wydasz na dowolny cel.
Zalety i wady finansowania przedsiębiorstw za pomocą zysku netto
Zysk netto – podobnie jak wykład własy – zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nie wymaga zadłużania się, dbania o formalności czy kontaktu z podmiotami trzecimi. Opiera się na opłacalności samego biznesu, pozytywnie świadczy o jego kondycji i nie nadszarpuje Twojego budżetu domowego. Można też łatwo nim zarządzać, poprzez optymalizację kosztów, zmiany cennika, rozbudowę bazy klientów itd.
Finansowanie działalności gospodarczej z zysku netto jest dostępne z oczywistych przyczyn wyłącznie dla przedsiębiorstw już aktywnie działających. Firmy dopiero założone, które poszukują dodatkowych środków koniecznych do pozyskania klientów, nie dysponują zyskiem, którym mogłyby obracać.
Finansowanie działalności gospodarczej za pomocą odpisów (amortyzacja)
Powszechną praktyką przedsiębiorców jest stosowanie odpisów amortyzacyjnych. Ich rolą jest zmniejszanie wartości dóbr trwałych na skutek ich zużycia. Wynika ono z korzystania z tych rzeczy przez określony czas. W praktyce więc pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności poprzez uwzględnienie różnicy wartości w firmowych kosztach, zmniejszając ostatecznie podatek dochodowy.
Amortyzacja może dotyczyć zarówno budynków, jak i pojazdów, komputerów, maszyn i rozmaitych sprzętów związanych z funkcjonowaniem Twojej działalności. Załóżmy, że kilka lat temu kupiłeś do pracy laptopa, ale obecnie działa on zdecydowanie mniej wydajnie niż na początku. Jest wart też mniej niż w chwili zakupu. Różnicę między wartością początkową możesz więc uwzględnić w kosztach firmowych, na co pozwala właśnie odpis amortyzacyjny. Ustawodawca pozwala korzystać z niego zarówno co miesiąc, jak i co kwartał czy raz w roku, na zakończenie roku podatkowego.
Zalety i wady finansowania działalności gospodarczej amortyzacją
Finansowanie dla firm w formie odpisów amortyzacyjnych pozwala generować znaczne oszczędności. Dobrze sprawdzi się szczególnie w przypadku firm działających już na rynku od dłuższego czasu. Im więcej lat bowiem minęło od ostatniego odpisu, tym na większą różnicę wartości możesz liczyć. W praktyce dzięki temu wygenerujesz wyższe koszty firmowe, a to przełoży się na niższy podatek. Ostatecznie zatem więcej pieniędzy zostanie w portfelu Twojego przedsiębiorstwa.
Z drugiej strony jednak amortyzacja może być stosunkowo mało pomocna w przypadku firm, które do działania nie potrzebują zbyt licznych urządzeń specjalnych, maszyn czy sprzętu. W przypadku pojedynczego komputera czy telefonu raczej nie możesz liczyć na spektakularne kwoty, niemniej zawsze i tak warto z takiej okazji skorzystać.
Wpływy ze sprzedaży aktywów
Wymieniając wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw, nie sposób zapomnieć o wpływach ze sprzedaży aktywów. W praktyce oznacza to po prostu wyprzedaż wszelkich środków trwałych ze swojej firmy. Zależnie od charakteru prowadzonej działalności mogą to być m.in.:
- pojazdy,
- urządzenia,
- budynki,
- sprzęty,
- komputery i telefony,
- i wiele innych.
Tego typu „wyprzedaż” może obejmować sprzęty, których już nie potrzebujesz. Pozwala w ten sposób na podreperowanie budżetu czy zdobycie dodatkowych środków. Alternatywnie może być organizowane w celu pokrycia konkretnego zobowiązania czy uporania się z problemami. W sytuacjach skrajnych zakłada upłynnienie wszelkich środków trwałych i przeznaczenie zdobytych w ten sposób pieniędzy np. na pokrycie zadłużenia.
Zalety i wady finansowania dla firm z wpływów ze sprzedaży aktywów
Finansowanie firmy wpływami ze sprzedaży aktywów może być skutecznym sposobem na utrzymanie płynności finansowej. Dotyczy to szczególnie większych firm, w których obrót zużywającymi się środkami trwałymi trwa nieustannie. Nawet sprzedawane po znacznie niższej cenie od kwoty zakupu, nadal wspierają budżet. To też dobry sposób w sytuacjach kryzysowych, pozwala bowiem dzięki masowym transakcjom odnotowywać znaczne wpływy.
Z drugiej strony masowa sprzedaż aktywów jest niemożliwa w przypadku wielu stosunkowo nowych i niewielkich firm. Tego typu przedsiębiorstwa jeszcze nie zdążyły nazbierać sprzętu, który opłacałoby się upłynnić. Ponadto masowa wyprzedaż może zostać odebrana przez kontrahentów i inne firmy na rynku jako oznaka desperacji i złej sytuacji firmy. To z kolei może skutkować kolejnymi problemami z PR-em, wizerunkiem biznesu czy we współpracach i relacjach biznesowych.
Zewnętrzne źródła finansowania firmy
Drugim rodzajem źródeł finansowania przedsiębiorstwa są rozwiązania zewnętrzne. Często są nazywane „obcymi”, ponieważ zapewniają zastrzyk pieniędzy pochodzących z podmiotów niebędących związanymi z Twoją firmą. Mogą to być instytucje państwowe oraz finansowe, ale nie tylko, bo mowa tu przede wszystkim o:
- emisji akcji,
- emisji obligacji,
- faktoringu,
- dotacjach,
- kredycie kupieckim,
- kredycie firmowym,
- pożyczce pozabankowej dla firm,
- leasingu finansowym,
- leasingu operacyjnym.
Poniżej znajdziesz omówienie każdej z tych opcji, wraz z przedstawieniem ich największych zalet oraz wad. Ich atutem jest to, że mogą się sprawdzić zarówno w przypadku początkujących, jak i potężnych firm, działających na rynku od lat. Są uniwersalne, opiewają na rozmaite kwoty, ale często niosą też za sobą bardzo poważne konsekwencje. Ubieganie się o nie bywa dość angażujące, a przed przedsiębiorcą często stawianych jest wiele warunków do spełnienia.
Kredyt bankowy dla firm
Kredyt dla firm jest jednym z klasycznych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Większość instytucji finansowych ma specjalne oferty przeznaczone dla właścicieli firm różnej wielkości. Zależnie od wysokości wsparcia i warunków, mogą być przyznawane zarówno stosunkowo nowym, jak i doświadczonym biznesom.
Proces aplikowania i przyznawania kredytu firmowego w banku przebiega bliźniaczo do zobowiązań dla osób prywatnych. Konieczne jest złożenie wniosku, przejście weryfikacji zdolności kredytowej i złożenie odpowiednich dokumentów. Zależnie od parametrów zobowiązania może wymagać to dodatkowych zabezpieczeń (np. hipoteki), a środki mogą być przeznaczone zarówno na cele ogólne, jak i szczegółowe, zależnie od zapisów w umowie.
Zalety i wady finansowania działalności gospodarczej kredytem bankowym
Finansowanie firmy kredytem bankowym cieszy się powodzeniem ze względu na ogromną różnorodność ofert bankowych. W wielu przypadkach propozycje są bardzo elastyczne zarówno pod względem dostępnych kwot, jak i okresu spłaty. W dodatku w internecie nie brak porównywarek ułatwiających znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania.
Z drugiej strony kredyty bankowe zawsze objęte są oprocentowaniem, a czasem też dodatkowymi kosztami. Z ich powodu ostatecznie musisz spłacić wyższą kwotę niż ta, którą pierwotnie otrzymasz. Dodatkowy minus to konieczność sprawdzenia zdolności i historii kredytowej, co może skutkować odrzuceniem wniosku albo mniej korzystną ofertą. Na taką formę finansowania często nie mogą ponadto liczyć osoby dopiero rozpoczynające działalność (zwykle wymagane jest jej prowadzenie minimum przez rok).
Pozabankowa pożyczka dla firm
Pożyczki firmowe są bardzo popularnym i wygodnym sposobem pozyskania dodatkowych funduszy na rozwój czy funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Na rynku działa wiele firm, które nie są bankami, ale oferują dodatkowe finansowanie dla firm w wysokich kwotach. Pożyczone w ten sposób pieniądze zwykle mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z działalnością firmy, a więc inwestycje, zakup urządzeń, bieżące faktury, wypłaty dla pracowników czy też zaległości w ZUSie. Warunki umowy mogą jednak stanowić inaczej.
Zalety i wady finansowania przedsiębiorstw poprzez pożyczkę pozabankową
Największą zaletą pożyczek pozabankowych jest ich duża dostępność i szybkość procedowania wniosku. Firmy pozabankowe najczęściej mają luźniejsze wymagania dotyczące historii kredytowej firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwa, które nie mają szansy na kredyt bankowy, na przykład ze względu na zbyt krótki okres działalności, mogą uzyskać pozytywną decyzję instytucji pozabankowej. Do minimum ograniczone są też wszystkie formalności, związane z koniecznością przedstawienia odpowiednich dokumentów czy zaświadczeń. Wypłata gotówki obywa się więc szybkiej, niż w przypadku banków.
Wadą takiego rozwiązania są jego ogólne koszty. Oczywiście, całkowity koszt pożyczki zależy od konkretnego pożyczkodawcy i przeprowadzonej przez niego oceny zdolności kredytowej firmy. Przeciętnie oprocentowanie pożyczek pozabankowych jest jednak wyższe niż w przypadku banków.
Kredyt kupiecki
Nieco mniej znaną formą finansowania przedsiębiorstwa jest pozabankowy kredyt kupiecki. Jest on zawierany między sprzedającym i kupującym i zwykle ma formę pisemną. Firma go udzielająca wyraża w ten sposób zgodę na uregulowanie opłaty nieco później, np. po terminie dostawy produktów. Dzięki temu kupiec zyskuje więcej czasu na uregulowanie bieżących zobowiązań, poprawiając swoją płynność finansową.
Zalety i wady finansowania przedsiębiorstw poprzez kredyt kupiecki
Kredyt kupiecki bardzo często jest oferowany bezpłatnie, w ramach pozytywnych stosunków biznesowych. Oznacza to, że nie generuje dodatkowych kosztów, jednocześnie ograniczając formalności do minimum. Może skorzystać z niego praktycznie każdy, jeśli tylko sprzedawca wyrazi na to zgodę.
Największym minusem tej formy finansowania dla firm dotyczy samego kredytodawcy. Jest nim ryzyko jej zawarcia, związane z niewypłacalnością kredytobiorcy. Z perspektywy tego ostatniego za wadę uznać można z kolei problem ze znalezieniem sprzedawców oferujących tego typu udogodnienie.
Leasing
Ostatnim źródłem finansowania przedsiębiorstw w tym zestawieniu jest leasing. W przypadku zobowiązań firmowych może on przybierać jedną z dwóch form:
- leasing operacyjny,
- leasing finansowy.
W obu przypadkach mowa o nabyciu prawa do użytkowania majątku trwałego na określonych w umowie regułach. Różnica polega natomiast na tym, do czyjego majątku wlicza się leasingowany przedmiot.
Źródła finansowania przedsiębiorstw a leasing finansowy
W przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingowany jest wliczony do majątku leasingobiorcy. W praktyce więc to właściciel firmy odpowiada za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Nie ma ponadto możliwości dodania rat w całości do kosztów uzyskania przychodu, a już przy pierwszej racie przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacenia podatku VAT z góry. Nawet po uregulowaniu wszystkich rat nie staniesz się też od razu właścicielem leasingowanego przedmiotu.
Źródła finansowania inwestycji a leasing operacyjny
Leasing operacyjny opiera się na przekazaniu leasingobiorcy prawa do użytkowania majątku trwałego. Nadal jego pierwotnym właścicielem pozostaje leasingodawca, który może korzystać z odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca z kolei ma prawo wliczać w koszty uzyskania przychodu comiesięczne raty, wraz z wykorzystaniem naliczonego 23% VAT.
Faktoring
Faktoring polega na skorzystaniu przez przedsiębiorcę (faktoranta) z usług firmy faktoringowej (faktora). W praktyce przekazujesz faktorowi nieprzeterminowane wierzytelności, które wystawiłeś swoim kontrahentom. Otrzymujesz błyskawicznie środki, na które opiewa faktura, a następnie zewnętrzna firma oczekuje na rozliczenie.
To sposób na finansowanie firm często wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. Dzięki niemu możesz zachować płynność finansową i kontynuować rozwój przedsiębiorstwa, bez potrzeby oczekiwania wiele tygodni czy miesięcy na przelewy.
Zalety i wady finansowania firm przy pomocy faktoringu
Korzystanie z faktoringu nie jest skomplikowane, a w Polsce działa wiele firm świadczących tego typu usługi. Zyskujesz pieniądze od razu, nie musisz obawiać się twardych zabezpieczeń, a ewentualne ryzyko niewypłacalności kontrahenta zostaje przeniesione na faktora. Dodatkowo jest to opcja, z której może skorzystać praktycznie każdy przedsiębiorca.
Faktoring nie obejmuje finansowania sprzedaży detalicznej i dotyczy głównie faktur długoterminowych. Trzeba w jego przypadku pamiętać też o terminie ważności wystawionych dokumentów, a każdy faktor sam określa dokładne warunki usługi. Konieczne jest więc zapoznanie się z nimi, by uniknąć zbyt wysokich kosztów.
Emisja akcji
Jeśli chcesz pozyskać nowe środki, możesz przekształcić swój biznes w spółkę publiczną. W ten sposób możliwa będzie emisja jej akcji oraz notowanie ich na giełdzie. W jaki sposób ma to zapewnić Ci solidny zastrzyk gotówki?
Najpierw musisz utworzyć nowe akcje (emisja), a potem wprowadzić je do obrotu (notowanie). Jeśli Twoja firma cieszy się uznaniem i popularnością, możesz liczyć na kapitał od inwestorów instytucjonalnych oraz prywatnych, w zamian za wykup akcji. W ten sposób zyskasz środki na dalszy rozwój, który wpłynie pozytywnie również na sytuację inwestorów. Im bowiem biznes lepiej się rozwija i zyskuje zainteresowanie, tym większa szansa na wzrost cen akcji i zarobek.
Zalety i wady finansowania przedsiębiorstw poprzez emisję akcji
Wejście firmy na giełdę jest wielkim wydarzeniem w kręgach biznesowych. Pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa i jego profesjonalizm. W dodatku pozwala na odnotowanie znacznych zysków, które następnie przeznaczysz na rozwój i inwestycje. Dodatkowo wiarygodność i transparentność przedsiębiorstwa przekłada się na wzrost zaufania wśród klientów i uproszczone procedury pozyskiwania kredytów bankowych.
To źródło finansowania inwestycji nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim przekształcenie firmy w spółkę publiczną i emisja akcji to inicjatywy dość kosztowne i skomplikowane. Mogą wymagać zatrudnienia specjalistów i wiązać się z ryzykiem braku sukcesu giełdowego. Dodatkowo jest to raczej rozwiązanie dla średnich i dużych firm, których właściciele są gotowi na zmniejszenie swojego udziału w zyskach przedsiębiorstwa.
Emisja obligacji
Obligacje nazywane są również papierami wartościowymi. Z ich pomocą możesz zdobyć kapitał na rozwój, który jednak po określonym czasie będziesz musiał zwrócić, wraz z określonymi odsetkami. W praktyce więc można porównać to źródło finansowania przedsiębiorstw do kredytu bankowego. W tym przypadku jednak transakcja jest zawierana między:
- emitentem – przedsiębiorcą potrzebującym dodatkowych środków,
- obligatariuszem – inwestorem, który inwestuje swoje pieniądze.
Emitent wydaje obligacje i w ten sposób potwierdza, że staje się „dłużnikiem” wobec obligatariusza. Zyskuje pieniądze na rozwój, może przeznaczyć je na dowolny cel, ale po upływie ustalonego terminu oddaje „pożyczoną” kwotę, powiększoną o określone oprocentowanie. Takie działanie może mieć zarówno charakter publiczny, jak i prywatny, skierowany tylko do wybranych inwestorów.
Zalety i wady finansowania dla firm poprzez emisję obligacji
Największym atutem emisji obligacji jest dostęp do dość dużego kapitału inwestycyjnego. Nie bez znaczenia jest też elastyczne zarządzanie środkami oraz wzrost wiarygodności firmy. Ten ostatni aspekt działa podobnie jak w przypadku emisji akcji, świadcząc o dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa i jego istotnej pozycji na rynku.
Ta inicjatywa przeznaczona jest raczej dla większych firm o wysokim poziomie zaufania inwestorów. Ponadto sam proces jej realizacji jest dość skomplikowany i generuje znaczne koszty. Nie bez znaczenia jest ponadto konieczność spłaty zaciągniętych „długów” powiększonych o wpływy z oprocentowania.
Dotacje
Firmy działające w Polsce mogą liczyć na szereg dotacji i dofinansowań od państwa. Ich szczegółowe warunki są zależne od konkretnego programu funkcjonującego na poziomie ogólnokrajowym lub regionalnym. Zwykle są udzielane przedsiębiorstwom, których działania są spójne z realizowaną polityką społeczną czy gospodarczą. Mogą mieć zarówno formę zwrotną, jak i bezzwrotną. Zależnie od charakteru mogą dotyczyć m.in.:
- innowacji,
- działań sprzyjających danej branży,
- działań sprzyjających wzrostowi zatrudnienia,
- inicjatyw proekologicznych,
- i innych.
Alternatywnym rozwiązaniem są dotacje z funduszy unijnych. Wskazane jest ich regularne śledzenie, często bowiem ulegają zmianom i działają na rozmaitych zasadach.
Zalety i wady finansowania przedsiębiorstw poprzez dotacje
Dotacje i dofinansowania dla przedsiębiorców są bardzo różnorodne. Aktywnych programów krajowych i unijnych jest wiele, a dodatkowo są kierowane do przedsiębiorców działających w rozmaitych branżach. Część z nich bywa bezzwrotna, opiewają na dość duże kwoty i – zależnie od typu – mogą sie o nie ubiegać zarówno nowe, jak i działające już na rynku firmy.
Z drugiej strony finansowanie dla firmy z dotacji ma również słabsze strony. Co istotne, proces wnioskowania o takie rozwiązanie obarczony jest licznymi formalnościami. Kryteria przyznawania środków są rygorystyczne, a dodatkowo otrzymane pieniądze często mogą zostać przeznaczone na ściśle określone cele, zgodnie z planem ich wydawania.
Na co zwrócić uwagę, wybierając finansowanie firmy?
Źródła finansowania inwestycji i bieżących działań firmy przyjmują bardzo różnorodne formy. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, mają szereg mocnych oraz nieco słabszych stron. Pozwalają na zdobywanie kwot o zróżnicowanej wysokości, od niewielkich wpływów, aż po potężne sumy pozwalające na imponujące inwestycje w rozwój przedsiębiorstwa. Które formy jednak będą najlepsze w Twoim przypadku i na jakiej podstawie dokonać właściwego wyboru, najkorzystniejszego dla budżetu prowadzonego budżetu?
Z uwagi na trudność wyboru warto najpierw dokładnie przeanalizować sytuację swojego przedsiębiorstwa. Najważniejsze kwestie warte przemyślenia to:
- wysokość potrzebnej kwoty,
- termin, na kiedy potrzebne są środki,
- bieżąca sytuacja finansowa firmy,
- zdolność finansowa.
Kolejną dobrą praktyką jest poszukiwanie źródła finansowania przedsiębiorstw wewnątrz firmy. To sprawdzony sposób na pokrycie przynajmniej części mniejszych potrzeb, a może też stanowić rozwiązanie problemu bez sięgania po opcje zewnętrzne. Nie w każdym biznesie jednak takie możliwości są dostępne.
Ostatni krok to zapoznanie z wymaganiami poszczególnych zewnętrznych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Zestaw je z sytuacją swojej firmy i przekonaj się, które z opcji są dla Ciebie dostępne. To powinno zawęzić krąg poszukiwań. Po wyeliminowaniu nadmiaru opcji pozostaje już tylko wybranie tej, która jest najlepiej dostosowana do potrzeb i oczekiwań Twojego przedsiębiorstwa.
Jakie źródła finansowania działalności gospodarczej warto wybrać?
Niestety nie ma jednego, uniwersalnego źródła finansowania przedsiębiorstwa, które będzie doskonałe w przypadku wszystkich firm. Każda sytuacja jest inna i należy rozpatrywać ją z uwzględnieniem szeregu zmiennych. Poszczególnie sposoby na pozyskanie dodatkowych środków również znacznie się od siebie różnią. Mowa tu nie tylko o dostępnych kwotach, ale też stawianych wobec wnioskodawców warunkach, formalnościach i innych.
Jedynym właściwym sposobem na znalezienie opcji idealnej jest dokładne przeanalizowanie sytuacji firmy i wybranie rozwiązań, które zapewnią zastrzyk gotówki możliwie jak najmniejszym kosztem. Przed skorzystaniem z zewnętrznych źródeł finansowania polecamy ponadto najpierw sięgnąć po te wewnętrzne. Nawet jeśli nie pokryją zapotrzebowania w pełni, nadal będą miały pozytywny wpływ na budżet i zachowanie płynności finansowej.