Kiedy dojdzie przelew

Kiedy dojdzie przelew? Kalkulator online pomoże Ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie. Sprawdź, o której godzinie Twoje pieniądze trafią na wskazane konto. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od rodzaju przekazu, godziny jego wysłania czy banków – zarówno Twojego, jak i odbiorcy. 

Zastanawiasz się, kiedy dojdzie przelew, który właśnie wysłałeś? To dość powszechny temat rozmyślań, bo w wielu sytuacjach termin zaksięgowania wpłaty jest kluczowy. Zależy nam na czasie m.in. podczas regulowania rat, realizowania transakcji na większe kwoty czy płacenia rachunków. To, jak długo idą przelewy, zależy jednak od wielu czynników. Nasz kalkulator może natomiast błyskawicznie rozwiać Twoje wątpliwości. 

Szacowany termin wyjścia przelewu
0000-00-00 00:00
Szacowany termin otrzymania przelewu
0000-00-00 00:00

Pieniądze powinny pojawić się natychmiastowo.

Kiedy dojdzie przelew i jak to sprawdzić? 

Kiedy przelew dojdzie do odbiorcy? Przede wszystkim zależy to od rodzaju transakcji. Istnieją zarówno przekazy natychmiastowe, jak i standardowe. Te pierwsze jednak w wielu bankach objęte są pewnymi opłatami. Większości użytkowników nie zależy aż tak na szybkości wysyłki, by za to dodatkowo płacić. To sprawia, że zwykłe przekazy są wybierane znacznie częściej. 

Druga kwestia to banki, między którymi przesyłane są środki. Najczęściej transfery w obrębie jednej instytucji finansowej są realizowane znacznie szybciej. Warto ponadto pamiętać, że każdy bank ma własny harmonogram przelewów. Odpowiadają za to tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Dodatkowo sprawę komplikują sesje międzybankowe, związane z systemem rozliczania płatności. 

Bardzo istotna przy obliczaniu, kiedy dojdzie przelew, jest data jego wysłania. Sesje przelewów są bowiem w bankach realizowane wyłącznie w dni robocze. Musisz więc wysłać środki przed jedną sesją, by przeszła ona przez sesję międzybankową i trafiła do banku odbiorcy przed ostatnią sesją przychodzącą danego dnia.

Żaden bank nie ma serwisu, w którym możesz zaznaczyć określoną transakcję i zobaczyć datę i godzinę przewidywanego zaksięgowania wpłaty. Nie oznacza to jednak, że takiej informacji nie można zdobyć. Podstawowym sposobem jest liczenie czasu samodzielnie na podstawie zmiennych. Druga (znacznie łatwiejsza i szybsza) metoda to skorzystanie z naszego kalkulatora przelewów bankowych.

Kiedy przelew wysłany w piątek, sobotę i niedzielę dojdzie na konto?

Wiele osób nie wie, kiedy przelew wysłany w piątek, dotrze do odbiorcy. Są trzy możliwości. Środki wysłane: 

  • do południa – najczęściej docierają jeszcze w piątek;
  • w południe lub nieco później – mają szansę dotrzeć w piątek po południu lub w poniedziałek do południa; 
  • po południu lub wieczorem – najprawdopodobniej dotrą w poniedziałek przed południem. 

Ile idzie przelew z banku do banku, jeśli został wysłany w sobotę lub niedzielę? W obu tych przypadkach pieniądze wysłane zwykłym transferem dotrą do odbiorcy w poniedziałek, o godzinie pierwszej bankowej sesji przychodzącej.

Ile idzie przelew? Kalkulator

Nasz kalkulator “Kiedy dojdzie przelew?” błyskawicznie odpowie na Twoje pytanie dotyczące realizowanej transakcji. Wystarczy tylko, że określisz w nim: 

  • datę zlecenia przelewu, 
  • godzinę zlecenia przelewu, 
  • bank nadawcy, 
  • bank odbiorcy. 

Tyle wystarczy, by nasz kalkulator samodzielnie obliczył, kiedy pieniądze znajdą się u adresata. 

Dzięki możliwości wyboru konkretnej instytucji finansowej możesz dowiedzieć się np., ile idą przelewy z ING do PKO. Przetestujesz różne rozwiązania, zupełnie za darmo. Będziesz mógł też poinformować odbiorcę, o jakiej porze może się spodziewać wpłaty, co często jest bardzo ważne dla obu stron. Nasz system określi zarówno szacowany dzień, jak i godzinę pojawienia się środków na koncie.

Ile idzie przelew z banku do banku? Od czego to zależy? 

Nieco przybliżyliśmy już aspekty wpływające na to, kiedy przyjdzie przelew. Przyjrzyjmy się jednak tej kwestii jeszcze uważniej. Przede wszystkim termin dostarczenia wysłanych pieniędzy zależy od: 

  1. czasu wysyłki środków, 
  2. terminu sesji wychodzącej w banku nadawcy, 
  3. terminu najbliższej sesji przychodzącej w banku odbiorcy. 

Po wyjściu pieniędzy z banku nadawcy (wraz z najbliższą sesją wychodzącą) muszą jeszcze „trafić” na najbliższą sesję międzybankową. W przypadku standardowych przelewów międzybankowych w złotówkach mowa tu o tzw. systemie Elixir. Jest on prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Po jej przejściu „czekają” na najbliższą sesję przychodzącą banku odbiorcy. Dopiero przejście wszystkich tych etapów sprawia, że środki pojawiają się na koncie adresata.

O której przychodzą przelewy w poszczególnych bankach? Sesje przelewów Elixir

Banki w Polsce indywidualnie ustalają godziny sesji przelewów przychodzących i wychodzących. Ich godziny możesz sprawdzić zarówno w banku swoim, jak i odbiorcy pieniędzy. Powinieneś znaleźć je na stronie internetowej instytucji finansowej. W Polsce przelewy są wysyłane w ramach systemu Elixir. Aby przelew dotarł do obiorcy, najpierw musi „wyjść” z Twojego banku podczas sesji wychodzącej, następnie poczekać do najbliższej sesji Elixir, a potem znów poczekać na sesję przychodzącą w banku odbiorcy.

Księgowanie przelewów – czym są sesje Elixir?

W odróżnieniu od sesji bankowych, sesje Elixir mają stałe godziny. Są uniwersalne, a więc obowiązują wszystkie instytucje finansowe. Banki nie mają na nie żadnego wpływu. Ich terminy to: 

  • sesja nr 1 – od 9:30 do 10:30, 
  • sesja nr 2 – od 13:30 do 14:30, 
  • sesja nr 3 – od 16:00 do 17:00. 

Sesje odbywają się tylko w dni robocze, a więc od poniedziałku do piątku z pominięciem dni ustawowo wolnych od pracy.

Załóżmy, że chcesz sprawdzić, ile idzie przelew z PKO do ING. Wysyłasz pieniądze o 11:00 rano. Przekaz jest realizowany wraz z najbliższą sesją wychodzącą PKO o 11:45. Następnie czeka do sesji Elixir, która rozpoczyna się o 13:30. Dalej znów jest wstrzymany, aż do najbliższej sesji przychodzącej w ING, czyli tej o 15:00. Po tej godzinie środki zostaną prawdopodobnie zaksięgowane na koncie odbiorcy. Należy jednak pamiętać, że przelewy nie są wysyłane ani odbierane w czasie rzeczywistym. Zawsze docierają z pewnym opóźnieniem po rozpoczęciu się sesji.

Kiedy dostanę przelew natychmiastowy lub BLIK?

Wspominaliśmy, że sesje przelewów Elixir dotyczą standardowych przekazów międzybankowych. Rozwój technologii pozwala natomiast na realizację różnego typu transferów. Co więc zrobić, by środki znalazły się na innym koncie jeszcze szybciej? 

Najłatwiejszą metodą jest przelew natychmiastowy. W zależności od banku bywa on nazywany ekspresowym. Jego zaletą jest to, że jest realizowany z pominięciem wymienionych powyżej księgowań w poszczególnych bankach. Z założenia jest księgowany na rachunku odbiorcy praktycznie od razu po wystosowaniu zlecenia przez nadawcę. W praktyce trwa to zwykle od kilku sekund do maksymalnie kilkunastu minut. Odpowiadają za to na polskim rynku głównie przelewy Express Elixir oraz BlueCash. 

Alternatywną, ekspresową metodą, są przelewy na telefon BLIK. To przekazy, które mogą być zlecane wyłącznie przy użyciu bankowych aplikacji mobilnych. Kiedy dojdzie przelew tego typu? To również zajmuje zwykle krótką chwilę, najczęściej trwającą od kilku do kilkudziesięciu sekund. 

Kiedy przyjdzie przelew zagraniczny?

Zupełnie inne warunki obowiązują w przypadku przelewów zagranicznych. One rozliczane są przez systemy SWIFT lub SEPA. To rozwiązania pozwalające na wysyłkę dowolnej waluty niemalże do dowolnego kraju na świecie. Występują w trzech trybach: 

  • standardowym, 
  • pilnym, 
  • ekspresowym. 

Standardowy przelew SEPA dociera do odbiorcy najpóźniej następnego dnia roboczego. SWIFT tę samą usługę realizuje maksymalnie dwa dni robocze. Wariant pilny oferuje transfer w 24 godziny. Opcja ekspresowa gwarantuje odbiór środków przez adresata przelewu jeszcze tego samego dnia, o ile zlecenie zostało złożone przed godziną 13:00. 

×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!