Tylko rzetelne informacje
Zapisz na później

Jak działa BLIK? Płatności i szybkie przelewy także na telefon

Julia Mendera zdjęcie Autor: Julia Mendrela
Avatar photo Redaktor: Bartek Węglewski
13.08.2024
| Aktualizacja: 26.08.2024
Przeczytasz w 6 min.
0 kom.
Zapisz na później

Usługa BLIK to polskie rozwiązanie, z którego korzystają obecnie miliony Polaków. Pozwala w wygodny sposób przelewać pieniądze, jak i płacić za zakupy – internetowe lub stacjonarne. Zastanawiasz się, jak zapłacić BLIK-iem w sklepie? Chcesz zacząć korzystać z tej innowacyjnej funkcji? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak działa BLIK Płatności i szybkie przelewy także na telefon

Kluczowe informacje

  • BLIK to system płatności stworzony w Polsce przez Polski Standard Płatności.

  • Umożliwia on dokonywania szybkich płatności i przelewów online.

  • Przelewy i płatności BLIK są szybkie, proste i bezpieczne.

  • Aby korzystać z BLIKA należy aktywować usługę w aplikacji mobilnej swojego banku.

Czym jest BLIK?

BLIK jest systemem płatniczym, który został uruchomiony w lutym 2015 roku. Umożliwia płacenie w sklepie i przez Internet, ponadto pozwala na sprawną wpłatę i wypłatę gotówki. Kod BLIK jest jednorazowym, 6-cyfrowym kodem, który możemy uzyskać przez aplikację mobilną większości działających w Polsce banków. Kod jest zawsze ważny przez 2 minuty. Po upłynięciu tego czasu można wygenerować nowy kod. W okresie dwóch minut, gdy kod jest aktywny, możemy nim zapłacić za zakupy wszędzie tam, gdzie BLIK jest dostępny, jako forma płatności. Po wpisaniu kodu musimy potwierdzić transakcję w aplikacji banku. Jest to najczęstszy, ale nie jedyny sposób płatności BLIKIEM. Dostępne są także płatności zbliżeniowe, a także czeki BLIK, a nawet wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów.

Ten system płatności został stworzony przez Polski Standard Płatności, na który składa się sześć banków operujących w naszym kraju. To mBank, ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, Alior Bank, Bank Zachodni WBK oraz Bank Millenium. Już w roku premiery BLIK-a została przekroczona liczba 1,4 mln aktywnych użytkowników. Z czasem ona wzrastała, dzięki czemu w 2020 roku z pomocą tego systemu płatności dokonano 424 mln transakcji.

System ten umożliwia dokonywanie następujących transakcji:

  • płatności w sklepie internetowym – możesz płacić BLIK-iem za przeróżne towary i usługi, m.in. przez system Przelewy24,
  • płatności w sklepie stacjonarnym – płatność BLIK-iem jest możliwa za pośrednictwem terminalu płatniczego,
  • wpłata i wypłata gotówki,
  • przelew BLIK-iem na konto, którego wykonanie umożliwia numer telefonu odbiorcy połączony z bankiem,
  • płatności czekami BLIK – umożliwiają dokonywanie płatności i wypłacanie gotówki (np z bankomatów). Wystarczy mieć numer czeku oraz hasło, w tym wypadku nie trzeba mieć telefonu przy sobie,
  • płatności powtarzalne BLIK – dzięki tej funkcji możliwe jest regulowanie stałych rachunków.

Gdzie można płacić BLIKIEM?

BLIK jest kojarzony głównie z płatnościami internetowymi. Za jego pomocą można jednak płacić również w wielu sklepach stacjonarnych. Np w sklepach spożywczych takich jak Żabka, sieciach restauracji, sklepach odzieżowych czy punktach usługowych. Wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal obsługujący płatności BLIK (a tych jest coraz więcej) możemy dokonać płatności za pomocą tego systemu.

Może się także pojawić pytanie, co ze zwrotem rzeczy zakupionych BLIKIEM? Kiedy otrzymam zwrot i czy otrzymam go na konto, z którego została dokonana płatność? Na szczęście nie ma z tym najmniejszego problemu. Jeśli kupimy na przykład ubrania i zapłacimy za nie BLIKIEM, a potem będziemy chcieli je oddać, zwrot środków otrzymamy na konto, z którego dokonaliśmy płatności (chyba że sklep dopuszcza wybór innej formy zwrotu). Kod BLIK jest przypisany do danego konta i po dokonaniu płatności ta informacja pozostaje aktywna.

Jak płacić BLIK-iem?

Zastanawiasz się, jak korzystać z BLIK-a? W pierwszej kolejności należy go włączyć. Należy pobrać aplikację banku, a następnie zalogować się na swoje konto. Po zalogowaniu się na głównym panelu powinno być widoczne logo BLIK-a. W innym wypadku należy wejść w ustawienia oraz wybrać opcję “aktywuj BLIK”.

Sama płatność nie jest skomplikowana. W przypadku płatności internetowej należy wybrać płatność BLIK, z kolei w sklepie należy poinformować obsługę o preferowanej formie płatności. Po kliknięciu logo BLIK-a wyświetli się kod, który należy podać obsłudze lub samodzielnie go wpisać. Następnie wystarczy potwierdzić transakcję w aplikacji poprzez kliknięcie odpowiedniej ikony lub wpisanie kodu PIN. 

Płatność BLIK-iem nie jest wcale trudna, jednak należy pamiętać o tym, że wygenerowany kod jest ważny jedynie przez 2 minuty.

Przelew BLIK na telefon

Wiesz już, jak się płaci BLIK-iem, zatem przejdźmy do kolejnej kwestii – jak działają przelewy BLIK na numer telefonu? BLIK na numer telefonu działa jak przelew natychmiastowy, a więc pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy od razu. Cofnięcie takiego przelewu nie jest niestety możliwe, dlatego przed wykonaniem transakcji warto upewnić się, że podany numer telefonu jest prawidłowy. Jeśli z kolei chcesz wykonać przelew na telefon BLIK, postępuj następująco:

  1. Wybierz sekcję “Przelewy/Płatności”.
  2. Wybierz sekcję “Przelew na telefon BLIK”.
  3. Z książki kontaktów wybierz osobę, której chcesz przelać pieniądze lub wpisz numer telefonu samodzielnie.
  4. Uzupełnij imię i nazwisko odbiorcy oraz kwotę przelewu.
  5. Potwierdź transakcję.

Pamiętaj, że możesz wysłać przelew BLIK na numer telefonu tylko w przypadku, gdy właściciel danego numeru aktywował tę funkcje w swojej aplikacji bankowej. Po pierwszym aktywowaniu usługi, przelewy BLIKIEM na telefon nie wymagają żadnej akceptacji, pojawiają się na koncie tak samo, jak tradycyjne przelewy. Co istotne, przelewy BLIK są możliwe jedynie w przypadku tradycyjnych, polskich kont osobistych. Zrealizowanie przelewu na konto oszczędnościowe lub walutowe nie jest możliwe.

Jak działa czek BLIK?

Czek BLIK to usługa, która jest mniej powszechna. Co więcej, nie jest ona dostępna dla wszystkich. Nie mogą z niej skorzystać na przykład klienci mBanku, który nie obsługuje czeków BLIK. Aby móc skorzystać z tej opcji należy ją aktywować w aplikacji banku. Najczęściej można to zrobić klikają na ikonkę BLIK w aplikacji a następnie znajdując odpowiednią opcję w ustawieniach.

Czek BLIK pozwala na płatności bez dostępu do Internetu, a nawet telefonu. Na początek należy ustawić hasło, konieczne do wystawienia czeku. Należy także ustalić jego wartość, termin ważności oraz tytuł. Co ciekawe, czek możemy zrealizować sami, ale również przekazać go osobie trzeciej. W tym celu wystarczy podać jej hasło do naszego czeku. Transakcja przeprowadzona czekiem BLIK nie musi być zatwierdzana przez wystawcę czeku. Aby go zrealizować wystarczy znać ustalone hasło, dzięki czemu metoda jest dostępna również offline. Jeśli w ustalonym terminie czek zostanie zrealizowany tylko w części, różnica powróci na konto wystawcy. Podobnie, jeśli czek nie zostanie zrealizowany w ogóle, po upłynięciu jego ważności, wartość czeku zostanie przekazana z powrotem na konto. Czek BLIK można zrealizować także poprzez wypłatę gotówki z bankomatu.

Co wpisać w tytule przlewu i dlaczego unikać śmiesznych tytułów?
Zobacz artykuł

BLIK a bezpieczeństwo

Wiesz już, jak działa BLIK i jak zrobić przelew BLIK-iem, zatem jak wygląda kwestia związana z bezpieczeństwem tej metody płatności? BLIK to bezpieczny system, m.in. ze względu na 2-minutową ważność kodu czy konieczność potwierdzenia każdej transakcji w aplikacji mobilnej. Oznacza to więc, że nawet w przypadku przechwycenia ciągu cyfr, realizacja płatności nie będzie możliwa. Mimo to zawsze należy zachować czujność oraz nie podawać kodów czy swoich danych do logowania nieznajomym osobom.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są jednak oszustwa związanie z wyłudzeniem przelewu BLIK. Nie ma to jednak nic wspólnego z dziurami w zabezpieczeniach systemu. Oszustwa tego typu bazują na naiwności lub chęci niesienia pomocy. Przestępcy mogą na przykład najpierw dostać się konto Facebook Twojego znajomego, a następnie z jego konta wysłać do Ciebie prośbę o przesłanie kodu BLIK lub wysłanie przelewu BLIK w związku z nagłą sytuacją, taką jak wypadek, kradzież czy choroba. Dlatego każdorazowo po otrzymaniu takiej prośby należy upewnić się, że rzeczywiście stoi za nią nasz znajomy, a nie podający się za niego oszust.

Oceń artykuł
Oceń
Twoja opinia jest dla nas najważniejsza. Wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek, aby oddać głos.
Kilka słów o autorze
Julia Mendera zdjęcie
Julia Mendrela
redaktorka
Kreatywna ekspertka z zakresu finansów. Jestem autorką poradników, artykułów i rankingów. Na bieżąco śledzę nowości ze świata fintech. Z branżą finansową jestem związana od 2018 roku.
Zobacz artykuły tego autora
Dodaj komentarz jako pierwszy!
×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!