Tylko rzetelne informacje
Zapisz na później

Kredyt gotówkowy Raiffeisen Digital Bank – opinia

Patryk Korzec Zrecenzował: Patryk Korzec
13.05.2024
| Akt.: 16.05.2024
Przeczytasz w 9 min.
0 kom.
Zapisz na później

Czym się charakteryzuje kredyt gotówkowy w Raiffeisen Digital Bank i czy warto z niego skorzystać? Dokładnie przyjrzeliśmy się temu produktowi, sprawdziliśmy jego koszty i wszystkie warunki istotne z punktu widzenia potencjalnego klienta. Poznaj zalety oraz wady tego rozwiązania, a także opinie klientów na jego temat.
Kredyt gotówkowy w Raiffeisen Digital Bank nie jest najpopularniejszą formą finansowania, po którą sięgają Polacy. Nie oznacza to jednak, że nie warto sprawdzić jego warunków. Zawsze przed podpisaniem umowy z daną instytucją zalecane jest przyjrzenie się różnym rozwiązaniom dostępnym na rynku, by uniknąć niepotrzebnego przepłacania. Oferta tego banku jest bardzo konkretna, choć niezbyt rozbudowana. Ma zarówno mocne, jak i nieco słabsze strony. Dokładnie omówiliśmy zasady jej działania, by ułatwić Ci podjęcie decyzji

kredyt gotówkowy raiffeisen digital bank recenzja

Najważniejsze informacje

Raiffeisen Digital Bank ma tylko jeden kredyt gotówkowy w tradycyjnej formie w swojej ofercie. Cechuje się stałym oprocentowaniem i przyznawany jest maksymalnie na 10 lat. Dostępna w jego ramach kwota nie jest co prawda najwyższa spośród dostępnych na rynku, ale dla większości potencjalnych klientów powinna być satysfakcjonująca. Na korzyść tej propozycji przemawiają jej przejrzyste warunki, brak dodatkowych opłat i bezwarunkowa prowizja równa 0 zł. 

Warto wspomnieć również, że jedynym dokumentem, jakiego potrzebujesz, aby otrzymać kredyt gotówkowy w Raiffeisen Digital Bank, jest dowód osobisty. Dotyczy to nawet osób, które do tej pory nie miały konta w tej instytucji. To znaczna swoboda, połączona w dodatku z możliwością pełnej kontroli zobowiązania z poziomu aplikacji mobilnej. 

Nie ma niestety ofert bez wad, a w tym przypadku największą jest brak innych produktów kredytowych w ofercie banku. Nie znajdziesz tam też opcji ubezpieczenia zobowiązania. Możesz zdecydować się na tę jedną propozycję lub szukać innych propozycji u konkurencji. Austriacka instytucja może zaproponować Ci jedynie alternatywę w postaci pożyczki konsolidacyjnej. 

Opłaty i prowizje

Całkowity koszt kredytu gotówkowego uwzględnia wszelkie koszty, które musisz ponieść z uwagi na zaciągane zobowiązanie. W praktyce więc spłacasz nie tylko kwotę, którą otrzymujesz od banku, ale też inne opłaty dodatkowe. W większości banków mowa tu głównie o: 

 • prowizji banku, 
 • oprocentowaniu, 
 • dobrowolnym ubezpieczeniu kredytu. 

W przypadku Raiffeisen Digital Banku opłaty dodatkowe są ograniczone do minimum. Prowizja bezwarunkowo wynosi 0 zł, a ubezpieczenia kredytowego nie ma w ofercie. Musisz zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie stałe wynoszące 11,83 proc. w stosunku rocznym. Ostateczną wysokość kosztów zobowiązania w całym okresie spłaty określa Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) równa 12,49 proc. Dokładnie takie same warunki obowiązują również w przypadku pożyczki konsolidacyjnej. 

Na stronie internetowej banku udostępniony został wygodny kalkulator. Możesz w nim określić wysokość pożyczki, która Cię interesuje, oraz okres spłaty. Na tej podstawie wyliczona zostanie przewidywana miesięczna rata oraz wszelkie inne koszty, które warto wziąć pod uwagę. Sam Raiffeisen Digital Bank deklaruje, że nie pobiera żadnych dodatkowych opłat, co czyni jego ofertę wyjątkowo przejrzystą. Klient może od razu zorientować się, ile będzie kosztowało go zaciągnięcie danego zobowiązania.

Warunki uzyskania kredytu

Raiffeisen Digital Bank bardzo jasno opisuje wszystkie warunki, które musi spełnić potencjalny klient, by uzyskać kredyt gotówkowy. O co należy zadbać przed i podczas składania wniosku, żeby otrzymać dodatkową gotówkę? Warto uważnie sprawdzić te wymagania, by nie przeżyć przykrego rozczarowania lub niepotrzebnie nie przedłużać całej procedury. 

Kto może wnioskować o kredyt w Raiffeisen Digital Bank?

Zgodnie z wytycznymi określonymi przez Raiffeisen Digital Bank, potencjalny kredytobiorca musi się liczyć z trzema głównymi wymaganiami dotyczącymi:

 • regularnego dochodu – akceptowane są wyłącznie wpływy w polskich złotych. Mogą one wynikać z aktywności zawodowej na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Ponadto o kredyt gotówkowy ubiegać się mogą osoby otrzymujące renty lub emerytury; 
 • konta w banku – nie musi być to rachunek w Raiffeisen Digital Banku. Dysponowanie kontem jest natomiast niezbędne, bo na jego wskazany numer zostaną wysłane przyznane Ci środki. Nie ma możliwości odebrania ich w gotówce; 
 • dowodu osobistego – zgodnie z deklaracją banku jest to jedyny dokument, który będzie Ci potrzebny podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy. Raiffeisen Digital Bank zastrzega natomiast, że konieczne jest posiadanie fizycznego dowodu w dobrym stanie, czyli bez głębokich rys czy pęknięć. 

O pożyczkę gotówkową w Raiffeisen Digital Bank mogą starać się wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia. We wniosku konieczne jest ponadto podanie danych kontaktowych (numer telefonu) oraz adresu korespondencyjnego (adres zamieszkania na terenie Polski). 

Podobnie jak wszystkie banki, Raiffeisen Digital Bank jest zobowiązany ponadto do weryfikacji zdolności kredytowej swoich klientów. W tym celu sprawdzona zostanie Twoja historia kredytowa, ciążące na Tobie zobowiązania i koszty stałe. Na tej podstawie instytucja oceni, czy pożyczenie Ci określonej kwoty na danych warunkach obarczone jest ryzykiem wystąpienia kłopotów ze spłatą. Jeśli takie zagrożenie nie wystąpi, a wydana opinia będzie pozytywna, możesz liczyć na przyznanie Ci dodatkowych środków.

Niezbędne dokumenty

Tak jak wspominaliśmy, aby otrzymać kredyt gotówkowy w Raiffeisen Digital Bank, musisz dysponować wyłącznie dowodem osobistym. Co natomiast istotne, powinien być on ważny jeszcze co najmniej 31 dni od momentu złożenia wniosku. Takiej samej zasady muszą przestrzegać osoby ubiegające się o pożyczkę konsolidacyjną. 

Nie ma konieczności składania dodatkowych dokumentów nawet w przypadku, gdy nie masz rachunku płatniczego w Raiffeisen Digital Bank. W takiej sytuacji weryfikacja odbywa się poprzez jednorazowe wejście na Twoje konto bankowe. Dane logowania są zabezpieczone przez instytucję, w której je prowadzisz. Raiffeisen ich nie zapisuje i nie zyskuje do nich dostępu. Twoje środki pozostają dzięki temu bezpieczne.

Dodatkowe wymagania

W przypadku standardowej pożyczki gotówkowej w Raiffeisen Digital Bank nie ma żadnych dodatkowych wymagań, o których musi pamiętać klient. Instytucja na oficjalnej stronie internetowej sama podkreśla, że nie potrzebuje np. podpisu współmałżonka do wydania pozytywnej decyzji kredytowej. To znaczna wygoda, która przyśpiesza cały proces. 

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja osób ubiegających się o pożyczkę konsolidacyjną. W tym przypadku przede wszystkim musisz przedstawić zobowiązania, które zamierzasz z jej pomocą uregulować. Ponadto w takiej sytuacji musisz zdawać sobie sprawę z dodatkowych wytycznych: 

 • możesz przenieść wyłącznie złotowe pożyczki gotówkowe, zaciągnięte w innych bankach działających w Polsce, opiewające na łączną kwotę od 5000 zł do 150 tys. zł, jeśli umowy na nie zostały podpisane co najmniej 4 miesiące przed złożeniem wniosku w Raiffeisen Digital Banku, 
 • możesz przenieść do 3 pożyczek na kwotę do 50 tys. zł, 
 • możesz przenieść do 8 pożyczek na kwotę powyżej 50 tys. zł.

W momencie tworzenia tego artykułu Raiffeisen Digital Bank nie umożliwia przenoszenia innego rodzaju długów. Co istotne, po otrzymaniu świadczenia masz 3 dni robocze na uregulowanie wskazanych w umowie zobowiązań. 

Jak wziąć kredyt?

W odróżnieniu od większości banków Raiffeisen Digital Bank opiera się przede wszystkim na aplikacji mobilnej. Aby rozpocząć wnioskowanie o pożyczkę gotówkową, musisz pobrać to oprogramowanie na swojego smartfona. Jest ono dostępne na telefony z systemami: 

 • iOS – możesz pobrać je w App Store, 
 • Android – możesz pobrać je w Google Play. 

Są trzy sposoby na ściągnięcie aplikacji: 

 • samodzielne wyszukanie jej we wspomnianych sklepach, 
 • zeskanowanie kodu QR widocznego na stronie internetowej banku, 
 • wprowadzenie na stronie banku numeru telefonu i otrzymanie w odpowiedzi linku umożliwiającego bezpośrednie pobranie oprogramowania. 

Gdy aplikacja znajduje się już na Twoim smartfonie, możesz wyszukać w niej interesujący Cię produkt i rozpocząć wypełnianie wniosku niezbędnymi danymi. Jeśli zechcesz, pomoże Ci w tym konsultant. Wystarczy tylko, że wyrazisz taką chęć na stronie WWW instytucji finansowej. Po przesłaniu gotowego dokumentu online do banku nastąpi weryfikacja Twojej zdolności kredytowej. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, otrzymasz spersonalizowaną ofertę wraz z umową do podpisania. 

Po zdalnym podpisaniu umowy bank przystąpi do realizacji zlecenia. Pieniądze zostaną wysłane na wskazane przez Ciebie w umowie konto bankowe. Zwykle pojawiają się na nim w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych, choć możliwe jest, że zobaczysz je nawet tego samego dnia. 

Spłata kredytu

Raiffeisen Digital Bank umożliwia spłatę pożyczki gotówkowej na dość swobodnych zasadach. Zobowiązanie w tradycyjny sposób można regulować za pomocą comiesięcznych, równych wat. Określona w harmonogramie spłat kwota powinna być wysyłana na wskazany w umowie numer konta. 

Spłaty kredytu możesz dokonywać w dowolnym momencie, również przed umówionym terminem. W każdym momencie do Twojej dyspozycji pozostaje ponadto opcja nadpłaty. Wystarczy tylko, że zrobisz większy przelew na wspomniany wyżej rachunek. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami czy prowizjami. Harmonogram spłat jest na bieżąco aktualizowany zgodnie ze wszystkimi przychodzącymi przelewami. Podgląd bieżących informacji dotyczących spłacanego zobowiązania jest dostępny z poziomu aplikacji mobilnej. 

Ubezpieczenie kredytu

Jak wspominaliśmy wyżej, przy okazji opłat i kosztów dodatkowych, Raiffeisen Digital Bank nie ma w swojej ofercie ubezpieczenia kredytu. Zarówno nie jest wymagane opłacenie go przy okazji zaciągania zobowiązania, jak i nie ma możliwości wykupienia go w formie dodatkowego produktu finansowego. 

Nasza opinia i opinia klientów

Opinie o Raiffeisen Digital Bank są bardzo zróżnicowane. W internecie nie brak niepochlebnych komentarzy, krytykujących przede wszystkim kontakt z bankiem. Klienci narzekają na brak placówek stacjonarnych, długi czas oczekiwania na infolinii i niepomocnych konsultantów. Ponadto wskazują, że sama oferta mogłaby być bogatsza i bardziej zróżnicowana. 

Z drugiej strony nie brak głosów doceniających minimalizm i jasne warunki dostępnych produktów. W części opinii chwalony jest bezwarunkowy brak prowizji, a także stałe oprocentowanie. Jako atut postrzegana jest ponadto swoboda w spłacie zobowiązania oraz brak opłat dodatkowych za nadpłaty, które łatwo można dostosować do swoich możliwości finansowych.

Nasza opinia o kredycie gotówkowym w Raiffeisen Digital Bank

Raiffeisen Digital Bank ma zarówno mocne, jak i zdecydowanie słabsze strony. Naszym zdaniem jedną z jego największych zalet są warunki spłaty pożyczek gotówkowych. Na taką swobodę nie ma co liczyć w wielu konkurencyjnych instytucjach. Bez wątpienia atutem jest ponadto konkurencyjne RRSO i bezwarunkowy brak prowizji, które pozwalają na wygenerowanie znacznych oszczędności. Nie można jednak zapominać również o formalnościach ograniczonych do minimum – zarówno dla klientów tego banku, jak i osób „z zewnątrz”. Nie jest to standardowa praktyka na rynku, warto więc ją docenić. 

Z drugiej strony oferta Raiffeisen Digital Bank jest bardzo okrojona i nie daje klientom zbyt dużego wyboru. Jeśli nie odpowiadają Ci warunki pożyczki, to w zasadzie nie pozostaje już nic innego, jak tylko przejść do konkurencji. To ogromny minus, biorąc pod uwagę inne instytucje, które dysponują kilkoma różnymi produktami kredytowymi i całą paletą promocji czy bonusów. Dotkliwie odczuwalny jest też brak ubezpieczenia, którego wykupienie jest dla niejednego klienta absolutnym standardem podczas zaciągania zobowiązania. Musisz więc samemu ocenić, czy ta minimalistyczna forma Ci odpowiada, a koszty finansowania są na akceptowalnym poziomie.

Oceń ofertę
3 (2 ocen)
Zostawiając ocenę pomagasz innym użytkownikom w wyborze!
Dodaj komentarz jako pierwszy!
×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!