Tylko rzetelne informacje
Zapisz na później

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach – czy to możliwe?

Patryk Korzec Autor: Patryk Korzec
29.04.2024
Przeczytasz w 8 min.
0 kom.
Zapisz na później

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach kusi wielu klientów banków. Minimum formalności to znaczna oszczędność czasu. Pozwala ponadto uniknąć niepotrzebnego stresu i może pomóc w trudnej sytuacji. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzują tego typu oferty i gdzie ich szukać.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń zachęca swoją dostępnością i wygodą. Nie musisz składać w banku wielu dokumentów i czekać tygodniami na weryfikację. Oczywiście nie jest przyznawany każdemu, ale może stanowić atrakcyjną alternatywę, np. dla pożyczek bez zaświadczeń. Warto natomiast wiedzieć, gdzie, komu i na jakich zasadach jest przyznawany. 

Czy istnieje bankowy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Wiele tradycyjnych banków ma w swoich ofertach kredyt bez zaświadczeń o dochodach. Najczęściej chodzi tu o kredyty gotówkowe. Wynika to z faktu, że opiewają one na stosunkowo niskie kwoty i mają krótki okres kredytowania. Zazwyczaj ich wysokość sięga maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych, a spłacać je można do kilku lat. Oczywiście od tych reguł zdarzają się wyjątki.

Banki nie przyznają jednak kredytów bez sprawdzania zdolności kredytowej swoich klientów. Dotyczy to także kredytów bez zaświadczeń. Przed przyznaniem kredytu Instytucje odpytają bazy, takie jak BIK, BiG czy KRD. Będę musiały również upewnić się, że dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Dlatego kredyty bez zaświadczeń o dochodach są najczęściej oferowane klientom, którzy już posiadają konto w danym banku. Mając dostęp do historii konta, bank może zaoferować nam kredyt, bez wymagania dodatkowych zaświadczeń. W przypadku innych banków, zaświadczenie o dochodach może czasami zastąpić innym dokumentem, poświadczającym uzyskiwanie dochodu przez klienta.

Szybki kredyt bez zaświadczeń z zasady nie dotyczy kredytów hipotecznych. W ich przypadku banki muszą bardzo skrupulatnie sprawdzić historię, zdolność kredytową i obecną sytuację finansową potencjalnego klienta. W przypadku zobowiązań gotówkowych bez zaświadczeń, formalności ograniczane są do minimum, a często nawet załatwić je można w pełni online.

Na czym polega kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach?

Podejmując decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego bez zaświadczeń, bank nie pomija sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej. Zgodnie z Prawem bankowym nie da się tego uniknąć. Nie jest to zatem produkt dla osób ze złą historią kredytową, zadłużonych i widniejących w bazach dłużników (np. BIK). Stanowiłoby to bowiem zbyt wysokie ryzyko dla instytucji finansowej.

Zazwyczaj brak konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach wynika z tego, że dokument ten jest zastępowany innym rozwiązaniem. Może być to np. wydruk salda bankowego z ostatnich miesięcy. Najczęściej zresztą taki kredyt jest oferowany stałym klientom danego banku. Instytucja ma bowiem wgląd w ich finanse i widzi, jaka jest ich sytuacja finansowa. Nie potrzebuje więc dodatkowych poświadczeń, np. od pracodawcy. Banki często same oferują taki kredyt klientom, którzy zapewniają stałe wpływy na swoje konto.

Jeśli utrzymujesz płynność finansową i podejmujesz racjonalne decyzje finansowe, masz szansę nawet na kredyt bez umowy o pracę. Decyzja zawsze jest wydawana przez bank indywidualnie, ale możesz przekonać do tego instytucję przy pomocy innych, wiarygodnych i rzetelnych źródeł dochodów.

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach?

Najczęściej kredyt gotówkowy bez zaświadczeń skierowany jest do stałych klientów danego banku. Na podstawie stanu Twojego konta, systematycznych wpłat i ruchów środków, instytucja może zaproponować Ci zaciągnięcie takiego zobowiązania w przystępnej i łatwo dostępnej formie, nawet jeśli nie posiadasz umowy o pracę i nie przedstawisz zaświadczeń o dochodach.

Kredyt na dowód bez umowy o pracę i zaświadczeń jest zdecydowanie trudniejszy do zdobycia, jeśli nie masz konta w banku, w którym ubiegasz się o pieniądze. W takiej sytuacji konieczne może być przedstawienie innych dokumentów, poświadczających Twoje regularne dochody. Każda instytucja ma swoje oczekiwania względem klientów „z zewnątrz”. Musisz liczyć się np. z koniecznością przedstawienia wyciągu z konta bankowego i szczegółowej analizy zdolności kredytowej. 

Ocena i przyznanie środków zależy od indywidualnej oceny wydanej przez bank. Każdy aplikant musi natomiast spełniać kilka ogólnych warunków, stawianych przez wszystkie instytucje: 

 • dysponować pełną zdolnością do czynności prawnych, 
 • posiadać dowód tożsamości, 
 • mieć odpowiednią zdolność kredytową, 
 • nie widnieć w rejestrach dłużników, 
 • być osobą pełnoletnią, 
 • podać dane kontaktowe.

Czasem banki wymagają również od klienta ubiegającego się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania. 

Proces ubiegania się o szybki kredyt bez zaświadczeń krok po kroku

Jak zdobyć kredyt bez dochodu udokumentowanego odpowiednimi zaświadczeniami? Cały proces nie należy do specjalnie skomplikowanych. Pamiętaj jednak, że nigdy nie możesz mieć pewności, ze otrzymasz kredyt na satysfakcjonujących Cię warunkach. O kredyt bez zaświadczeń najłatwiej postarać się w banku, w którym posiadasz konto. Bank będzie w stanie sam zebrać wszystkie potrzebne informacje na temat Twojej zdolności kredytowej, a Ty nie będziesz musiał przedstawiać dodatkowych zaświadczeń. Ogranicza to niezbędne formalności do minimum. Jak to zrobić krok po kroku? 

 • Sprawdź, czy Twój bank oferuje kredyty bez zaświadczeń o dochodach dla stałych klientów; 
 • wypełnij wniosek kredytowy online lub w placówce stacjonarnej, 
 • załącz niezbędne dokumenty i uzupełnij wymagane przez bank dane, 
 • poczekaj na wydanie decyzji. 

Zazwyczaj banki dość szybko informują, czy są w stanie przyznać klientowi kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach. Możesz dostać taką decyzję nawet tego samego dnia lub w ciągu doby. Czasem konieczne jest uzupełnienie wysłanego wniosku brakującymi danymi. Kredytodawca może poprosić Cię też o dodatkowe informacje, jeśli ma wątpliwości w kwestii wydania decyzji. W takim przypadku cały proces może się znacząco wydłużyć. Jeśli Twoja prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, pieniądze zostaną wysłane prosto na wskazany rachunek bankowy. Pamiętaj, że nawet w przypadku kredytu we własnym banku, instytucja wciąż sprawdzi Twoją zdolność kredytową w bazach, takich jak BIK.

O kredyt bez zaświadczeń możesz także wnioskować w innym banku. Aby uzyskać taki kredyt, najprawdopodobniej będziesz musiał przedstawić inny dokument, który poświadczy, że posiadasz źródło stałego dochodu. Może to być na przykład wyciąg z konta z kilku ostatnich miesięcy.

Czy warto zdecydować się na kredyt bez zaświadczeń o dochodach?

Szybki kredyt bez zaświadczeń zwykle nie opiewa na zbyt wysokie kwoty i ma stosunkowo krótki okres spłaty. To sprawia, że w oczach wielu osób nie jawi się jako atrakcyjny czy warty zaciągnięcia. Są jednak sytuacje, w których może być on najlepszą opcją. Szczególnie dotyczy to niespodziewanych zdarzeń, gdy potrzebujesz pieniędzy jak najszybciej, a nie chcesz korzystać z usług firm pozabankowych. 

Dodatkowym atutem tego kredytu bez zaświadczeń jest fakt, że ma go w swojej ofercie większość banków. Bardzo możliwe, że takie rozwiązanie zaproponował Ci także Twój bank. W kryzysowej sytuacji masz więc szansę otrzymać niezbędne środki, pomijając zbędne formalności, często nawet bez wychodzenia z domu. Jego głównymi zaletami są więc: 

 • wysoka dostępność, 
 • szybkość przyznawania, 
 • łatwy proces wnioskowania, 
 • minimum formalności, 
 • brak konieczności dostarczania bakowi dokumentów dodatkowych, 
 • niski koszt (w porównaniu z np. pożyczką pozabankową). 

Nie da się jednoznacznie określić, czy w każdej sytuacji kredyt gotówkowy bez zaświadczeń będzie najlepszą opcją. Sprawdź jego warunki i oczekiwania banku, a następnie zestaw je ze swoją sytuacją finansową. Porównaj go również z propozycjami innych instytucji finansowych. Jeśli po tak dokładnej analizie nadal wydaje Ci się atrakcyjny, to przemyśl skorzystanie z niego. 

Różnica między kredytem a pożyczką gotówkową bez zaświadczeń

Alternatywą dla opisywanych w tym artykule kredytów są o wiele łatwiej dostępne pożyczki ratalne bez zaświadczeń, udzielane przez instytucje pozabankowe. Tego typu firmy bardzo często łaskawiej patrzą na historię i zdolność kredytową klienta. Nawet z negatywnymi wpisami w BIK masz szansę zaciągnąć w niektórych z nich zobowiązanie. 

Pożyczki gotówkowe bez zaświadczeń nie są jednak pozbawione wad. Zazwyczaj oferowane są na gorszych warunkach niż kredyty bankowe. Często cechuje je wyższe oprocentowanie, niższa kwota maksymalna i krótszy okres kredytowania. Ich spłata ostatecznie jest więc droższa, ale może to być jedyny sposób na pozyskanie pieniędzy, jeśli w tradycyjnym banku otrzymałeś odmowę. 

Kredyty i pożyczki bez zaświadczeń. Które rozwiązanie jest lepsze?

Kredyt bez zaświadczeń o dochodach, przyznawany przez bank, zwykle jest tańszy niż pożyczka pozabankowa. Może też opiewać na wyższe kwoty i mieć dłuższy okres spłaty. Zazwyczaj jest mniej obciążający dla budżetu, a przy tym dość dostępny, szczególnie w przypadku stałych klientów danej instytucji finansowej. Ogranicza przy tym formalności do minimum. Często wszystko załatwisz online, nawet bez wychodzenia z domu, a pieniądze mogą pojawić na Twoim koncie w ciągu kilku godzin od momentu zaakceptowania wniosku. Wciąż cały proces jest zwykle dłuższy niż w przypadku pożyczki pozabankowej.

Wadą takiego kredytu jest jedynie fakt, że wiąże się on ze sprawdzeniem historii i zdolności kredytowej. Ze względu na przepisy, nie da się tego uniknąć. W praktyce więc pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń może stanowić ratunek dla wszystkich osób, którym banki nie mogą udzielić kredytu bez zaświadczeń, właśnie z uwagi na te aspekty. 

Oceń artykuł
5 (1 ocen)
Twoja opinia jest dla nas najważniejsza. Wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek, aby oddać głos.
Kilka słów o autorze
Patryk Korzec
Patryk Korzec
redaktor
Copywriter i dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Opolskiego oraz Warszawskiego. Doskonalił swój warsztat pisarski w ogólnopolskich redakcjach internetowych - zarówno newsowych, jak i tematycznych. Pasjonat świata inwestycji i finansów, prywatnie uwielbiający podróże, książki i relaks przy dobrym serialu.
Zobacz artykuły tego autora
Dodaj komentarz jako pierwszy!
×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!