Zapisz na później

Bank Ochrony Środowiska

Nasza ocena banku:
4.5
Ocena klientów:
Szymon Machniewski Autor: Szymon Machniewski
12.04.2024
| Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024
0 kom.
Zapisz na później
logo banku BOŚ
Siedziba firmy

ul. Żelazna 32, 00-832 Warszawa

Dane kontaktowe

nr tel.:
+48 22 543 34 34
+48 801 355 455
Dla nowych klientów: +48 22 290 56 05
adres e-mail:
bos@bosbank.pl lub ekocenter@bosbank.pl

Dane firmy

KRS: 0000015525
NIP: 527-020-33-13
REGON: 006239498

Bank Ochrony Środowiska to instytucja, która jest doskonale znana w Polsce. Stale rozwija ofertę i wdraża innowacje. Zapewnia rozwiązania dla klientów korzystających wyłącznie z podstawowych produktów i usług bankowych, oraz odbiorców, którzy oczekują produktów inwestycyjnych, różnych form płatności i preferują wizyty w stacjonarnym oddziale. Instytucja aktywnie wspiera inwestycje w odnawialne źródła energii. 

Bank Ochrony Środowiska ma ofertę przygotowaną dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych, małych i średnich firm, a także korporacji. Jest zaufaną instytucją, która proponuje dużą liczbę produktów i usług finansowych dopasowanych do różnych grup odbiorców.
BOŚ Bank opinia o banku smart-money

O Banku Ochrony Środowiska

Bank powstał na podstawie decyzji nr 42 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 15.09.1990 r. Od 1997 roku akcje instytucji są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przez ponad 30 lat działalności instytucja udzieliła kilkadziesiąt miliardów kredytów na finansowanie przedsięwzięć ekologicznych. Klienci korporacyjni mogą skorzystać z oferty preferencyjnych zobowiązań na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska. 

Do zarządu BOŚ S.A. należą:

  • Paweł Trętowski – kieruje pracami zarządu banku.
  • Arkadiusz Garbarczyk – pierwszy zastępca prezesa zarządu, który pełni nadzór nad obszarem ryzyka.
  • Iwona Maria Marciniak – wiceprezes zarządu, który nadzoruje obszar finansów i operacji.
  • Sebastian Bodzenta – nadzoruje obszar biznesowy. 

Z danych z 2023 roku wynika, że BOŚ ma 54 placówki własne, zatem sieć jest niewielka. Instytucja angażuje się przede wszystkim w pomoc w finansowaniu ekologicznych rozwiązań m.in. instalacji fotowoltaicznych. 

Opinie o Banku Ochrony Środowiska

BOŚ jest instytucją znaną, ale nie zalicza się do mających najwięcej klientów w Polsce. Ma jednak szeroką ofertę i produkty skierowane do różnych rodzajów odbiorców. Można znaleźć mnóstwo opinii na jego temat w sieci. Warto przeczytać ich jak najwięcej, aby dowiedzieć się, jakie odczucia co do tej oferty mają klienci. Należy jednak sprawdzać opinie w kilku źródłach i nie wyciągać wniosków po przeczytaniu jednej czy kilku.

Sprawdziliśmy recenzje w serwisach społecznościowych, na forach, portalach finansowych i witrynach gromadzących opinie. Zwróciliśmy szczególną uwagę na te, które pojawiły się najczęściej i omówiliśmy je. Wyrobiliśmy sobie również zdanie na podstawie analizy oferty i bankowości elektronicznej.

Nasza opinia

Po analizie oferty banku na pewno uwagę zwraca liczba dostępnych produktów i usług finansowych. Największe instytucje mają jeszcze więcej propozycji, ale i tak propozycje BOŚ robią wrażenie. Widać, że bank jest na czasie – zapewnia bankowość internetową i mobilną. Z drugiej strony daje możliwość korzystania z oferty w oddziałach, przy czym liczba dostępnych punktów w skali kraju jest niewielka. 

Nie mieliśmy żadnych problemów z odnalezieniem istotnych opcji w aplikacji i na stronie internetowej instytucji. 

Pozytywnie oceniamy również podział oferty. Wszystkie produkty w poszczególnych kategoriach są dokładnie opisane. Nie musieliśmy się doszukiwać ważnych informacji w regulaminach. Duży plus należy się za przygotowanie różnych rozwiązań w zależności od rodzaju klienta. Obowiązuje podział nie tylko na klientów indywidualnych i firmy, ale też małe i większe przedsiębiorstwa, a także korporacje.

Za główny minus trzeba uznać niewielką liczbę placówek stacjonarnych. Problemem jest również długi czas oczekiwania na połączenie z infolinią.

Opinie klientów

BOŚ pod kątem recenzji w sieci wypada bardzo pozytywnie na tle konkurencji. Klienci zwracają uwagę na wysoką jakość obsługi w oddziałach stacjonarnych i na infolinii. Doceniają szybkie rozpatrywanie wniosków o kredyty oraz ekspresową wypłatę środków. Często wspominają, że bez problemów docierają w aplikacji mobilnej do wszystkich istotnych funkcji. Nie mają również kłopotów z użytkowaniem bankowości internetowej. 

Jeśli chodzi o głosy krytyczne, to klienci wspominają o częstych problemach technicznych z aplikacją, ale to komentarze, które pojawiły się jakiś czas temu. Negatywne opinie związane są także z ofertą kredytową, tzn. nieświadomością kosztów czy niespodziewanymi, zdaniem komentujących, opłatami. Pośród wielu pozytywów dotyczących obsługi klienta są również i negatywy. Przeważnie chodzi o długi czas oczekiwania na połączenie z infolinią. 

Oferta Banku Ochrony Środowiska

BOŚ przygotował produkty i usługi finansowane skierowane do kilku grup klientów, mianowicie:

  • klientów indywidualnych,
  • przedsiębiorstw,
  • wspólnot mieszkaniowych,
  • małych i średnich firm,
  • korporacji. 

Sprawdziliśmy zakres oferty skierowanej do klientów indywidualnych, ale opisaliśmy również, co obejmują propozycje przygotowane dla firm. 

Warto pamiętać, że oferta Banku Ochrony Środowiska jest stale rozwijana i może się zmieniać. Co za tym idzie, część opisanych przez nas produktów i usług finansowanych może z czasem być niedostępna.

Konta osobiste

Bank Ochrony Środowiska oferuje 3 rachunki osobiste:

  • EKOkonto bez KOSZTÓW – rachunek jest darmowy, ale tylko po spełnieniu określonych warunków;
  • EKOkonto VIP – propozycja dla zamożniejszych klientów; konto nie wiąże się opłatami, ale warunkiem są wpływy miesięczne na kwotę co najmniej 10 tys. zł;
  • EKOkonto PRP – darmowe konto zapewniające podstawowe możliwości.

Oferta kont osobistych nie jest szeroka. To 3 propozycje, a wśród nich nie ma rachunków przeznaczonych dla nieletnich. Natomiast tym, którzy szukają konta dla dorosłych, te oferty zdecydowanie wystarczą. EKOkonto PRP jest przeznaczone dla tych, którzy nie mają rachunku w żadnym innym banku ani SKOK-U. 

Pożyczki i kredyty

Bank Ochrony Środowiska przygotował kilka rodzajów pożyczek i kredytów. Wybór jest spory, a w nim:

  • EKO kredyty – to produkty przeznaczone do finansowania różnych inwestycji, które są proekologiczne. Wśród nich Pożyczka Zielona na maksymalnie 100 tys. zł, którą można wykorzystać na różnego tego typu cele. Kolejnym jest Kredyt Czyste Powietrze z dotacją do 99 tys. zł. Następny to EKOKredyt na zakup m.in. instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Dostępny jest również Kredyt termomodernizacyjny z premią na remont i termomodernizację, a także EKOKredyt z dopłatami we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Produkty gotówkowe – BOŚ proponuje kilka produktów finansowych tego typu. Pierwszym jest Pożyczka Elastyczna na dowolny cel. Środki można wykorzystać na jakikolwiek. Kolejnymi są Pożyczka hipoteczna z zabezpieczeniem na nieruchomości, Pożyczka w koncie i Karta kredytowa. Można również uzyskać Kredyt giełdowy na zakup papierów wartościowych. 
  • Ułatwienia dla kredytobiorców, czyli Fundusz Wsparcia dla Kredytobiorców. Klienci BOŚ, którzy zaciągnęli w nim kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą złożyć wniosek o wsparcie. 

Kredyty hipoteczne

BOŚ proponuje 3 produkty, w ramach których finansowane są określone cele i ustanawiane zabezpieczenie na nieruchomości. Należą do nich:

  • Kredyt hipoteczny – standardowe zobowiązanie hipoteczne na zakup, budowę, remont domu lub mieszkania.
  • EKOlogiczny kredyt hipoteczny – budynek, którego dotyczy finansowanie, nie może być zasilany węglowym źródłem ciepła. 
  • Bezpieczny kredyt 2%.

Oszczędności

Bank ma dwa rodzaje produktów przeznaczonych dla zainteresowanych odkładaniem środków:

  • Lokaty, np. na nowe środki (także zakładaną w placówkach BOŚ).
  • Konta oszczędnościowe – w złotówkach lub 4 innych walutach: euro, dolarze, funcie brytyjskim lub franku szwajcarskim. 

Pod względem oprocentowania oferta wypada średnio na tle propozycji rynkowych.

Ubezpieczenia

W ofercie dostępna jest jedna polisa, mianowicie Ubezpieczenie urządzeń eko. Może obejmować takie rozwiązania jak:

  • instalacja fotowoltaiczna wraz z ładowarką samochodu i akumulatorem do fotowoltaiki,
  • instalacja solarna,
  • kocioł c.o.,
  • pompa ciepła, 
  • hybrydowe urządzenie grzewcze.

Ubezpieczenie obejmuje m.in. ryzyko straty finansowej w przypadku awarii fotowoltaiki. Można otrzymać w takim przypadku odszkodowanie za okres do 180 dni, jeśli instalacja nie działała przez taki okres. 

Bankowość elektroniczna i telefoniczna

BOŚ stale rozwija rozwiązania w zakresie możliwości korzystania z oferty banku telefonicznie czy przez stronę WWW. System BOŚBank24 to jednocześnie aplikacja mobilna i rozwiązanie, dzięki któremu można samodzielnie zarządzać swoimi finansami przez stronę internetową. Umożliwia wykonywanie wielu operacji, w tym wnioskowanie o produkty, zlecanie przelewów i nie tylko. 

Klienci mają również możliwość korzystania z bankowości telefonicznej. Można tak m.in. składać dyspozycje przelewów i korzystać ze wsparcia konsultantów. 

Przedsiębiorcy

BOŚ przygotował szeroką ofertę produktów dla firm. Wśród propozycji dla przedsiębiorców znajdują się:

  • Konto Elastyczne, które może być dopasowane do potrzeb. Oferta kierowana jest do organizacji non profit. Przez bank można się również zgłosić po bezpłatny terminal płatniczy.
  • Kredyty – BOŚ przygotował wiele różnych rozwiązań w zakresie finansowania. Wśród nich znajdują się: Kredyt obrotowy, Karta kredytowa Mastercard Business, Kredyty inwestycyjne, Kredyt technologiczny i Kredyt ekologiczny FENG. Ostatni z wymienionych jest przeznaczony na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw. 
  • Oszczędności – obejmuje lokaty w złotówkach lub dolarze, euro albo funcie brytyjskim.
  • Produkty skarbowe – oferta obejmuje takie propozycje jak Negocjowane Transakcje FX Spot, Transakcje FX Forward, Transakcje IRS.
  • Bankowość internetowa – przedsiębiorca może korzystać z systemu BOŚBank24 i zarządzać wygodnie swoimi finansami w aplikacji lub przez stronę WWW. Do dyspozycji klienta są: BLIK, mojeID (narzędzie do potwierdzania tożsamości), BOŚ SMS (powiadomienia dotyczące stanu finansów) i nie tylko.

Wspólnoty mieszkaniowe

BOŚ ma również ofertę przygotowaną specjalnie dla wspólnot. Obejmuje ona:

  • Konto Elastyczne – dostosowane do potrzeb klienta.
  • Kredyty – kredyt inwestycyjny i kredyt z premią BGK. 
  • Inicjatywa ELENA – wspólnoty (i nie tylko) mogą skorzystać z refundacji kosztów dokumentacji technicznej dotyczącej wyłącznie sektora mieszkaniowego, niezbędnej do realizacji projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Obejmuje ona 90% kosztów brutto. 
  • Masowe płatności przychodzące – dla firm, które mają wielu płatników. System umożliwia szybką identyfikację płacącego, jego zaległości oraz ustalenie wartości wpłat. 

Małe i średnie firmy

Bank przygotował również odrębne propozycje skierowane do takich podmiotów. Oferta jest szeroka i obejmuje następujące produkty i usługi:

  • Obsługa bieżąca – konta firmowe i usługi rozliczeniowe. Do tych ostatnich zaliczamy m.in. obrót gotówkowy w formie zamkniętej, polecenie zapłaty i masowe płatności przychodzące.
  • Finansowanie – BOŚ przygotował bogatą ofertę kredytów dla firm, a wśród nich: pożyczkę hipoteczną, kartę kredytową, wspomnianą już inicjatywę ELENA, kredyt technologiczny czy kredyt ekologiczny FENG.
  • Faktoring – klasyczny i odwrotny.
  • Zarządzanie płynnością – lokaty terminowe i negocjowane, a także konsolidacja rachunków. 
  • Produkty skarbowe – dokładnie te same propozycje co w kategorii dla Przedsiębiorców, mianowicie Negocjowane Transakcje FX Spot, Transakcje FX Forward, Transakcje IRS. 
  • Bankowość elektroniczna – w tym zakresie bank oferuje system zarządzania finansami iBOSS24. Do tego BOŚ Connect, który zapewnia automatyczną wymianę danych między systemem bankowości elektronicznej a systemem finansowo-księgowym klienta. Kolejną propozycją jest Szafir, czyli bezpieczny podpis elektroniczny. 

Korporacje i JST

W ofercie skierowanej do takich podmiotów znajdują się następujące produkty i usługi finansowe:

  • obsługa bieżąca – konto bankowe i usługi rozliczeniowe;
  • finansowanie – szeroka oferta kredytów i pożyczek;
  • faktoring – klasyczny i odwrotny;
  • zarządzanie płynnością – lokaty i konsolidacja rachunków;
  • produkty skarbowe – Negocjowane Transakcje FX Spot, Transakcje FX Forward, Transakcje IRS;
  • bankowość elektroniczna – wspomniane już iBOSS24, BOŚ Connect i Szafir;
  • samorządy – produkty finansowe przygotowane specjalnie dla tego sektora, takie jak konto, kredyty, lokaty i depozyty. 

Przystanek EKO

BOŚ prowadzi również portal wiedzy ekologicznej dla przedsiębiorców. Bank dzieli się wiedzą i doświadczeniami związanymi z ekologicznymi rozwiązaniami. W portalu znajdują się materiały przygotowane przez specjalistów z zakresu budownictwa, energetyki czy gospodarki komunalnej. 

Zalety i wady Banku Ochrony Środowiska

Oferta BOŚ ma wiele plusów, ale można również znaleźć pewne jej minusy. Na pewno do zalet należy zaliczyć przygotowanie propozycji produktów i usług finansowych dla wielu różnych grup odbiorców. Jednocześnie nie jest ich tak dużo, aby można się było wśród nich pogubić. Wszystkie są dobrze opisane, jasne jest ich przeznaczenie. Aby ułatwić Ci wybór, zestawiliśmy ze sobą wady i zalety tego banku.

Zalety i wady BOŚ

Zalety konta
  • dostęp do placówek stacjonarnych
  • nowoczesne rozwiązania z zakresu bankowości elektronicznej
  • duża liczba produktów zapewniających wsparcie finansowania inwestycji ekologicznych.
Wady konta
  • placówki są, ale jest ich mało
  • przeciętna oferta dla oszczędzających – w zakresie depozytów i lokat
  • bardzo ograniczona oferta polis

Najczęstsze pytania i odpowiedzi o BOŚ

Tak, to marka ceniona i doskonale znana. Jego oferta jest szczególnie popularna wśród szukających finansowania zakupu rozwiązań ekologicznych. Bank zdecydowanie można uznać za dobry, a jego propozycje – za godne uwagi.

Możesz to zrobić, np. przez aplikację mobilną. Ustawione domyślnie limity przelewów w niej wynoszą 1000 zł dziennie i 500 zł jednorazowo. Natomiast możesz samodzielnie je podwyższyć do nawet 50 tys. zł. Wybierz Ustawienia, następnie Kanały dostępu i limity dla upoważnionych rachunków. Wprowadź zmiany i zatwierdź. Możesz również zmienić limit dla karty.

Tak, możesz to zrobić, korzystając z Google Pay i telefonu z systemem Android.

Zgodnie z aktualnym cennikiem bezpłatne są zarówno wypłaty z maszyn Euronetu, jak i pozostałych.

Bank powstał w Polsce, a jego większościowym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

Maksymalny limit wypłat dziennie z bankomatu wynosi do wysokości posiadanych środków na rachunku.

Pełna nazwa banku to Bank Ochrony Środowiska S.A.

Aby to zrobić, musisz wypowiedzieć umowę. Odpowiedni dokument złożysz w formie papierowej w placówce banku lub listem poleconym na adres kontaktowy Banku Ochrony Środowiska.

Oceń bank
Oceń
Zostawiając ocenę pomagasz innym użytkownikom w wyborze!
Dodaj komentarz jako pierwszy!
×
Skorzystaj z wyszukiwarki i szybko znajdź to czego szukasz!
Aplikacja dostępna do pobrania wkrótce!