O Alior Banku
Alior Bank rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. Jego siedziba główna znajduje się przy ul. Łopuszańskiej 38 D w Warszawie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie, a jego największym akcjonariuszem jest Grupa PZU, choć nie dysponuje ona pakietem większościowym. Prezesem zarządu jest Grzegorz Olszewski, a wiceprezesami:
- Paweł Broniewski,
- Radomir Gibała,
- Szymon Kamiński,
- Rafał Litwińczuk,
- Tomasz Miklas,
- Jacek Polańczyk,
- Paweł Tymczyszyn.
Alior Bank pochwalić się może zaufaniem ponad 4 milionów klientów oraz obsługą 180 tys. przedsiębiorstw. Oferuje rozwiązania internetowe i mobilne, ale również rozbudowaną sieć własnych placówek stacjonarnych, których liczba w III kwartale 2022 roku wyniosła 190. Ponadto instytucja ta jest zaangażowana w rozwój projektów związanych z nowymi technologiami, takimi jak m.in. sztuczna inteligencja, blockchain czy roboto-doradztwo.
Opinie o Alior Banku
Alior Bank to jeden z najpopularniejszych banków w Polsce. To sprawia, że nietrudno jest znaleźć o nim opinie w internecie. Na ich podstawie natomiast możesz poznać jego największe zalety oraz potencjalne wady. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję dotyczącą korzystania z usług tej instytucji finansowej. Pamiętaj jednak, aby zawsze porównywać opinie o Alior Banku w kilku miejscach.
Poniżej omawiamy komentarze, które pojawiały się najczęściej. Pod uwagę wzięliśmy głosy w mediach społecznościowych, Google oraz na portalach związanych z sektorem finansowym. Stworzyliśmy również własną opinię, zwracając uwagę na najważniejsze wady i zalety tego banku. Powinno Ci to pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.
Nasza opinia
Alior Bank przede wszystkim postrzegany jest jako stale rozwijający się, rzetelny i wiarygodny. Choć od jego debiutu na polskim rynku minęło już wiele lat, bezustannie dostosowuje swoją ofertę do potrzeb nowych klientów. Zdecydowanie działa na jego korzyść łączenie tradycyjnej bankowości, realizowanej w stacjonarnych placówkach, z bankowością internetową oraz mobilną. Sam jego serwis oraz aplikacja naszym zdaniem wyglądają nowocześnie i są wygodne w obsłudze.
Pozytywne wrażenie wywołuje analiza jego oferty. Jest zróżnicowana i skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Znalazło się w niej wiele produktów dodatkowych, świadczących o otwartości Alior Banku na nowości technologiczne. Wirtualna karta, wykorzystanie blockchaina czy aplikacja giełdowa robią wrażenie i wyróżniają firmę na tle konkurencji.
Jak każdy bank, ten również ma jednak pewne wady. Główną z nich jest sposób przydzielania „korzyści” dodatkowych, w ramach konta osobistego. Do dyspozycji jest 11 opcji, ale przydatnych rozwiązań jest znacznie więcej. Może więc zdarzyć się, że klient będzie musiał wybierać np. między dostępem do wyższego oprocentowania a bezpłatnymi bankomatami.
Opinie klientów
Alior Bank ma oceny i opinie porównywalne do konkurencyjnych, największych banków w Polsce. Wśród głosów niezadowolenia dominują głównie komentarze osób, które zaciągnęły zobowiązania na warunkach, które okazały się niezbyt atrakcyjne. Taka sytuacja jednak jest stosunkowo częsta i wynika głównie z warunków zaakceptowanej umowy.
Większość konstruktywnej krytyki banku skupia się wokół jego problemów z obsługą klienta. Wiele osób skarży się na długi czas oczekiwania na odebranie telefonu przez konsultanta. Pojawiają się też głosy o powolnym odpisywaniu na wiadomości mailowe czy reklamacje.
Wśród komentarzy nie brakuje pozytywnych głosów. Zadowoleni klienci doceniają profesjonalną obsługę w placówkach stacjonarnych i ich znaczną liczbę na terenie Polski. Jedną z częściej wymienianych zalet jest różnorodność oferty i indywidualne podejście do klienta.
Oferta Alior Banku
Alior Bank może pochwalić niezwykle rozbudowaną ofertą. Ze względu na liczbę dostępnych produktów i usług, można podzielić ją na trzy główne części:
- dla klientów indywidualnych,
- dla mikro- i małych firm,
- dla przedsiębiorstw.
My skupimy się przede wszystkim na pierwszym wariancie, omawiając poniżej wszystkie możliwości, dostępne w jego ramach. Następnie sprawdzimy najważniejsze aspekty dwóch kolejnych opcji, nie pomijając również dodatkowych możliwości, takich jak Private Banking, Biuro Maklerskie czy bankowość elektroniczna.
W przypadku każdego typu rozwiązania warto pamiętać, że Alior Bank stale się rozwija, zmieniając aktualną ofertę oraz poszczególne jej warianty. Przed podjęciem decyzji polecamy więc upewnić się, czy opisywane przez nas produkty i usługi są nadal dostępne.
Konta osobiste
Alior Bank ma w swojej ofercie kilka rodzajów kont osobistych. Zależnie od Twoich preferencji, sięgnąć możesz m.in. po:
- standardowe konto osobiste,
- konto dla graczy,
- podstawowy rachunek płatniczy,
- konto dla młodych,
- konto internetowe,
- konto walutowe.
Alior Banku na swojej stronie internetowej prezentuje wygodne porównanie wszystkich dostępnych rachunków. Przedstawione zostały tam ich najważniejsze cechy, co ułatwia podjęcie decyzji. W każdym przypadku uruchomienie konta jest darmowe, a warunki jego prowadzenia ustalane odpowiednio do jego typu. Do dyspozycji klientów są ponadto karty płatnicze i podstawowe usługi, takie usługi jak np. wypłaty z bankomatów.
Kredyty gotówkowe i pożyczki
Alior Bank proponuje liczne opcje finansowania, przygotowane dla klientów o różnych potrzebach. Znajdziesz tu zarówno tradycyjne formy wsparcia, takie jak kredyt gotówkowy, jak i błyskawiczne rozwiązania, opierające się na nowych technologiach, m.in.:
- kredyty ze stałą ratą,
- pożyczki internetowe,
- kredyty ratalne,
- limity odnawialne na rachunku bankowym,
- pożyczki na Klik,
- kredyty konsolidacyjne,
- kredyty Czyste Powietrze.
Z ich pomocą masz szansę otrzymać pieniądze na rozmaite cele. Poszczególne zobowiązania znacznie różnią się od siebie jednak warunkami. Kredyt ze stałą ratą np. możesz spłacać maksymalnie 3 lata, podczas gdy kredyt konsolidacyjny zaciągniesz nawet na 10 lat. Pieniędzy z tego drugiego nie przeznaczysz natomiast na wszystko, co tylko zechcesz. Służy bowiem do spłaty innych, ciążących na Tobie zobowiązań.
Kredyty hipoteczne
Alior Bank przygotował kilka różnych typów usług i produktów związanych z zobowiązaniami hipotecznymi. Zmieniają się one również wraz z aktualną sytuacją rynkową czy rządowymi programami. W chwili pisania tego artykułu do dyspozycji klientów banku udostępnione zostały np.:
- kredyty mieszkaniowe,
- kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych,
- bezpieczne kredyty 2 procent,
- program Mieszkanie bez wkładu własnego,
- kredyty z okresowo stałą stopą oprocentowania.
Dodatkowo Alior Bank proponuje rozwiązania przydatne dla osób, które już spłacają swoją hipotekę. Mowa m.in. o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców czy Wakacjach Hipotecznych.
Karty
W Alior Bank do każdego rachunku bankowego możesz dobrać kartę płatniczą. Oprócz niej w ofercie znajduje się również szereg innych „plastików”, o różnorodnym przeznaczeniu. Wspominaliśmy wcześniej o kartach kredytowych, warto natomiast wiedzieć, że jest ich kilka rodzajów, m.in.:
- raty w karcie,
- karta kredytowa Mastercard TU i TAM,
- Mastercard Masterpass,
- Mastercard Bezcenne Chwile,
- kartę kredytową World Elite Mastercard.
Produkty oszczędnościowe
Klienci Alior Banku mogą skorzystać z szeregu lokat i kont oszczędnościowych. Różnią się one od siebie okresem trwania, oprocentowaniem, limitami akceptowanych kwot i innymi warunkami. Wszystkie zostały zwięźle porównane na stronie internetowej banku. Znajdziesz tam takie produkty, jak m.in.:
- konto oszczędnościowe,
- lokata standardowa,
- lokata na nowe środki,
- konto mieszkaniowe,
- lokata mobilna.
Produkty i usługi Inwestycyjne
Alior Bank oferuje szereg produktów inwestycyjnych – skupionych zarówno na samym obrocie pieniędzmi, jak i edukacji w tym zakresie. Są one na tyle zróżnicowane, że nie muszą się ich obawiać nawet osoby, które do tej pory nigdy nie inwestowały. Do dyspozycji klientów zostały udostępnione np.:
- produkty strukturyzowane,
- rynek Forex,
- inwestycje w obligacje komercyjne,
- lokata z Funduszem XII,
- giełda,
- doradztwo inwestycyjne,
- fundusze inwestycyjne.
Z części z tych rozwiązań można korzystać za pośrednictwem wygodnych platform internetowych i mobilnych. Oczywiście natomiast zawsze trzeba pamiętać o ryzyku inwestycyjnym.
Ubezpieczenia
Ubezpieczenia w Alior Banku związane są zarówno z zaciąganymi zobowiązaniami, jak i innymi obszarami życia. Bank ten współpracuje z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, oferując różne rozwiązania, przyznawane na odmiennych warunkach. W zależności od Twoich potrzeb możesz skorzystać m.in. z ubezpieczenia:
- na życie dla kredytobiorców,
- do pożyczki,
- turystycznego,
- nieruchomości do kredytów hipotecznych,
- komunikacyjnego,
- inwestycyjnego i oszczędnościowego,
- i innych.
Usługi
Alior Banku na swojej stronie internetowej prezentuje w jednym miejscu wszystkie produkty i opcje dodatkowe, dostępne w aktualnej ofercie. Znajdziesz wśród nich zarówno nowoczesne metody płatności, jak i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wiele z nich powtarza się również w innych miejscach serwisu. Dzięki temu szybko dowiesz się, jakie możliwości masz do wykorzystania, np.:
- bilety i parkingi,
- płatności zbliżeniowe (np. Xiaomi Pay, Apple Pay czy Google Pay),
- wpłatomaty,
- usługi BIK,
- płatności za autostrady,
- e-Urząd,
- karta wielowalutowa,
- płatności BLIK,
- Alior Pay,
- i wiele innych.
Bankowość elektroniczna
Alior Bank zwięźle przedstawia całą paletę rozwiązań elektronicznych, które znalazły się w jego ofercie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się m.in. tego, że oddaje do dyspozycji swoich klientów trzy poziomy bankowości elektronicznej:
- Alior Online (serwis komputerowy),
- Alior Mobile (serwis mobilny),
- System BusinessPro (rozwiązanie biznesowe).
Każdy z nich gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto wszystkie korzystają z usługi BankConnect, umożliwiającej błyskawiczną wymianę danych finansowych między klientem a bankiem. W ten sposób zyskujesz dostęp do informacji o Twoich kontach i finansach w czasie rzeczywistym.
Biuro Maklerskie
Alior Bank stara się przybliżyć klientom świat inwestycji i świadomego obrotu majątkiem. W ramach tych działań udostępnia rachunek maklerski, gromadzący w jednym miejscu szereg przydatnych narzędzi, a także poradników, wskazówek ekspertów i instrukcji. Decydując się na to rozwiązanie, zyskujesz dostęp do:
- giełdy,
- rynku pierwotnego,
- rynku Forex,
- funduszy inwestycyjnych,
- doradztwa inwestycyjnego,
- inwestycji emerytalnych,
- profesjonalnych analiz.
Alior Bank dysponuje własną, nowoczesną platformą inwestycyjną. Możesz wykorzystać ją do nauki inwestowania na różnych rynkach oraz do rozwijania swojej wiedzy na ten temat.
Personal Banking
Rozwiązanie skierowane do klientów dysponujących pokaźniejszym budżetem. Zawiera zwięzłą ofertę, możliwą do spersonalizowania. Pozwala na skorzystanie m.in. z:
- konta osobistego (przy aktywach od 100 tys. zł),
- lokaty negocjowanej,
- kantora walutowego,
- rozwiązań inwestycyjnych,
- różnego rodzaju finansowań (pożyczek, kredytów, kart kredytowych itp.).
Ten wariant jest dostępny wyłącznie dla klientów spełniających określone kryteria. W zamian daje dostęp do atrakcyjniejszych usług bankowych niż standardowy rachunek osobisty.
Private Banking
Wariant dla najbardziej wymagających klientów indywidualnych. Pozwala na dostęp do Konta Elitarnego, w ramach którego cała oferta jest dla Ciebie „szyta na miarę”. W jej ramach możesz liczyć na rozwiązania dostosowane do Twoich codziennych potrzeb oraz oczekiwań. Masz tam do dyspozycji profesjonalne doradztwo inwestycyjne, ale też porady kredytowe czy skupione na zarządzaniu aktywami. Ponadto otrzymasz profesjonalne analizy rynkowe oraz wsparcie klienta, za które odpowiadają doświadczeni pracownicy banku.
Mikrofirmy i małe firmy
Alior Bank przygotował rozmaite rozwiązania skierowane do osób prowadzących własne biznesy. Część z nich jest podobna do tych, z których korzystają osoby prywatne. Mowa tu jednak również o bardziej profesjonalnych narzędziach finansowych, m.in.:
- firmowych rachunkach bankowych,
- kartach płatniczych i kredytowych,
- ubezpieczeniach,
- tarczach finansowych PFR,
- usługach mobilnych,
- kredytach,
- finansowaniu handlu (np. faktoring i gwarancje),
- platformach FX (autodealing, kantor walutowy itp.),
- produktach skarbowych,
- lokatach i produktach inwestycyjnych,
- serwisie leasingowym,
- ofertach unijnych.
Duże Przedsiębiorstwa
Alior Bank nie zapomina o zdecydowanie większych, rozbudowanych przedsiębiorstwach. Oferuje produkty i usługi bardzo zbliżone do tych opisanych powyżej, lecz na jeszcze bardziej zaawansowanym poziomie. W tym przypadku instytucja stara się dotrzeć do najbardziej wymagających klientów i spełnić ich oczekiwania.
Oprócz wszystkich punktów oferty, wymienionych przy okazji mikrofirm i małych firm, dodatkowo skorzystać możesz m.in. z Emisji Obligacji Komercyjnych czy rozwiązań dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Warunki, oferowane konkretnemu klientowi, ustalane są z nim indywidualnie, na podstawie jego sytuacji biznesowej.
Zalety i wady Alior Banku
Alior Bank ma zarówno swoje mocne, jak i nieco słabsze strony. Bez wątpienia warta pochwały jest jego rozbudowana oferta, ciągły rozwój i nadążanie za potrzebami klientów. Z drugiej strony jednak mamy do czynienia ze skargami na obsługę klienta oraz natłok dostępnych produktów, wśród których łatwo się pogubić. Poniższe zestawienie wad i zalet może pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.
Zalety i wady Alior Bank
- szeroka oferta
- liczne placówki stacjonarne
- negatywne opinie dotyczące obsługi klienta
- bardzo rozbudowana strona, na której trudno się odnaleźć
Najczęstsze pytania i odpowiedzi o Alior Bank
Tak, Alior Bank jest jedną z największych i najbardziej zaufanych instytucji w Polsce. Obsługuje wielu klientów i nadal zdobywa kolejnych, co świadczy o tym, że jest to dobry bank.
Limity w Alior Banku możesz zmienić samodzielnie na swoim koncie w bankowości internetowej:
- zaloguj się na swoje konto bankowe,
- przejdź do zakładki „Ustawienia”,
- rozwiń opcję „Autoryzacja i bezpieczeństwo”,
- przejdź do sekcji „Limity”,
- naciśnij przycisk „Zmień”,
- wprowadź nowe wartości,
- potwierdź wprowadzenie zmian.
Tak, Alior Bank udostępnia usługę płatności zbliżeniowych, wśród których są też dostępne płatności telefonem. Możesz wykorzystać do tego m.in. Xiaomi Pay, Apple Pay czy Google Pay.
Tak, w ofercie Alior Banku są rodzaje kont umożliwiające korzystanie z bankomatów bez prowizji. Zwykle natomiast dotyczy to maszyn konkretnej firmy i może być obarczone dodatkowymi warunkami.
Alior Bank jest spółką akcyjną. Jej głównym akcjonariuszem jest PZU SA, należące do Skarbu Państwa. Posiada ok. 32 proc. akcji.
Maksymalny limit wypłat z bankomatu w Alior Bank wynosi 15 tys. zł.
Pełna nazwa Alior Banku to Alior Bank SA.
Umowę w Alior Banku można wypowiedzieć na kilka sposobów:
- osobiście w oddziale banku,
- pisemnie, wysyłając oświadczenie pocztą,
- w bankowości internetowej,
- na infolinii pod nr. tel. 19502.